Blizu čuda

Hrvatska hrabro i ponosno pala: Bila je to sudačka nepravda!

Hrvatska nogometna reprezentacija nije uspjela izboriti nastup u četvrtfinalu Eura u Poljskoj i Ukrajini.

Španjolska je pobjedom 1:0 osigurala prvo mjesto u C-skupini Europskog prvenstva, dok je Hrvatska, nakon pobjede (2-0) Talijana nad Ircima, završila natjecanje na trećem mjestu.

Gol odluke Španjolci su zabili zamalo iz dvostrukog zaleđa: pri proigravanju Cesca Fabregasa u 88. minuti zaleđu je za milimetar izbjegao Andres Iniesta, a krilni igrač Seville Jesus Navas udlaku je bio u ravnini dodavača Inieste pri pogotku u praznu mrežu.

Prije toga Španjolci su bili na koljenima dobrih pola sata. Od početka drugog poluvremena, ili nekoliko minuta nakon njega, Hrvatska je počela svoju dominaciju na terenu. Bili su Bilićevi izabranici fizički moćnija momčad na terenu i zbili europske i svjetske prvake pred njihov 16-erac.

Najbolju je priliku u 58. minuti, nakon sjajne akcije i ubacivanja Modrića, propustio Ivan Rakitić u 58. minuti pogodivši glavom točno u ruke Ikera Casillasa koji je, lebdeći zrakom, odbio loptu natrag u teren. Desetak minuta kasnije novoušli je Perišić imao dvije opasne akcije: u prvoj je zamalo, ubacujući s lijeve strane, promašio glavu Nikice Jelavića. Nekoliko sekundi nakon toga nije dobro zahvatio volej iskosa s lijeve strane.

Nakon novih deset minuta, poslije akcije Modrića i Mandžukića, lijepim je volejem, nažalost, Perišić ponovno pogodio Casillasa baš onamo kamo je postavio svoje ruke, makar je udarac bio i oštar i precizan.

Konačno, u 86. minuti, nakon ubacivanja Rakitića iz kornera, Vedran Ćorluka zamalo je pod prekršajem Sergija Busquetsa promašio okvir vrata pri udarcu glavom. Najstroža se kazna i tu činila jedinom ispravnom odlukom. Isti se slučaj mogao primijeniti i u 28. minuti, kada je Sergio Ramos startao na Marija Mandžukića.

Do trenutka hrvatske superiornosti na travnjaku, koji je trajao skoro cijelo drugo poluvrijeme, Španjolci su nizali opasne situacije pred i u našem 16-ercu, ali niti jedna od njih nije bila uistinu ugrožavajuća po gol Stipe Pletikose.

Slaven Bilić mijenjao je savršeno: 25 minuta prije kraja pojačao je napad Ivanom Perišićem i Nikicom Jelavićem, a deset minuta prije kraja, opet na vrijeme, i Eduardom da Silvom.

Hrvatska je nogometna reprezentacija odigrala jednu od najvećih utakmica uopće u svojoj povijesti. Šteta što nije bilo dovoljno za nagradu.

Priznaje to i madridska Marca, koja je svojim internetskim čitateljima dala sljedeći naslov:

"Patili smo kao nikad dosad, pobijedili smo kao obično!"

Europsko prvenstvo, skupina C 3. kolo:

Španjolska - Hrvatska 1-0 (Navas 88)

Redoslijed: 1. Španjolska 7, 2. Italija 5, 3. Hrvatska 4, 4. Irska 0.

Tijek utakmice: Hrvatska - Španjolska: 0:1

90+4 Kraj utakmice.

94+4 Na posljednji slobodni udarac Hrvatske u šesnaesterac je otišao i Pletikosa.

88' GOOOL!!! Španjolska je povela, Navas je strijelac. Fabregas je proigrao Iniestu, a ovaj Navasa za laki pogodak. Navas je bio u pasivnom zaleđu kod dodavanja Fabregasa, ali to se ne sudi...

86' Gužva u šesnaestercu. Mogao je sudac svirati penal na Ćorluki. Potezao ga je za dres Busquets.

85' Pletikosa opet brani, s desne strane je opalio Navas.

84' Iniesta puca iskosa s lijeve strane, Pletikosa odbija u korner.

81' Vukojević izlazi, ulazi Eduardo.

79' Šansa za Hrvatsku. Casillas brani udarac Perišića. Opalio je Perišić iskosa s desne strane, ali Casillas odbija loptu.

78' Šansa za Fabregasa. Mogao je pucati nakon lažnjaka, ali je oklijevao. Samo korner za Španjolsku.

73' Izlazi David Silva, ulazi Fabregas.

69' Još jedna izgledna šansa za Hrvatsku. Perišić je pokušao pronaći Jelavića, ali lopta je bila malo previsoko. Akciju potom Perišić iz voleja puca visoko preko gola.

67' Šifo je izbacio u korner prizemni centaršut Navasa, pa nakon toga i Inieste.

66' Sergio Ramos glavom puca preko gola nakon centaršuta iz kornera.

65' Izlaze Pranjić i Vida, ulaze Perišić i Jelavić!

61' Izlazi Torres, ulazi Navas.

59' Šansa utakmice za Hrvatsku. Nakon što je povukao kontru, Modrić je proigrao Rakitića vanjskom desnom, ovaj glavom puca iz blizine, no Casillas odlično brani. Modrić je potom došao do lopte, ali nije ju uspio primiriti.

58' Loš centaršut Rakitića, Xabi Alonso je glavom očistio.

57' Mandžukić je uzeo loptu Iniesti pred hrvatskim šesnaestercem, pa u sprintu preno loptu na španjolsku polovicu i izborio prekršaj.

53' Žuti karton za Strinića zbog povlačenja Davida Silve.

53' Pranjić je pogriješio kod predaje lopte.

51' Bila je potencijalno opasna situacija pred hrvatskim vratima. Iniesta je mogao pucati, ali se odlučio za dodavanje. Hrvatska obrana bila je pravovremena.

49' Korner za Hrvatsku. Strinića je blokirala španjolska obrana. Mogao je Strinić jednostavnije centrirati, imao je dosta vremena, ali je oklijevao...

48' Čini se da je Hrvatska krenula nešto ofenzivnije u drugom dijelu.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Kraj drugog poluvremena.

44' Žuti karton za Darija Srnu. Naskočio je na Piquea, a sudac je vidio Srnin lakat u glavu.

41' Dvije dobre reakcije Šifa. Spriječio je pasove prema Torresu.

36' Španjolci drže loptu, imaju dominantan posjed lopte, ali zadnja dodavanja im ne prolaze. Posljednja linija hrvatske obrane zasad se dobro drži.

30' Nova polušansa za Davida Silvu nakon duplog pasa s Xavijem. Pletikosa brani loš udarac Silve.

27' Žuti karton za Ćorluku zbog prigovora. Mandžukić se vratio na teren.

27' Sergio Ramos oštro je startao na Mandžukića, i to na rubu šesnaesterca, čak bismo rekli u šesnaestercu. Iako je startao s visoko podignutom nogom, sudac je dosudio samo korner. Mandžukić je dobio udarac u gležanj. Ukazana mu je pomoć izvan travnjaka. Mogao je to biti jedanaesterac.

26' Izgledna šansa za Mandžukića. Na povratnu loptu Srne, Mandžo puca preko gola.

25' Prvi udarac hrvatske na vrata španjolske. Pucao je Pranjić, ali Casillas lako brani.

24' Pique puca s distance preko gola.

23' Sergio Ramos puca s distance, Pletikosa sigurno hvata loptu.

23' Torres je probio po desnoj strasni pa pucao iz mrtvog kuta, Pletikosa je obranio koljenom.

22' Slobodan udarac za Hrvatsku iskosa s desne strane. Rakitićev centaršut očistila je španjolska obrana.

20' Prekršaj za Španjolsku iskosa s desne strane. Završilo bez opasnosti za hrvatska vrata.

19' Španjolska drži loptu, ali nema opasnih akcija.

12' Prva polušansa za Španjolsku. Iniesta je prihvatio pas Silve u šesnaestercu i pokušao špicom iznenaditi Pletikosu, ali hrvatski golman je siguran.

9' Utakmica je nastavljena. Španjolci imaju loptu

7' Već je doletjela jedna baklja iza leđa Ikera Casillasa. Zvižduk se prolomio stadionom. Utakmica je nakratko prekinuta zbog dima.

5' Lopta je prošla ispod noge Xabija Alonsa i otišla u aut. Početnička pogreška iskusnog veznjaka Reala. Znači li to da su Španjolci nervozni?

4' Šifo je izbacio ispred Torresa u korner. Torres je probao glavom nakon centaršuta Xavija, ali lopta je otišla preko gola.

2' Hrvatska drži ravnotežu na sredini igrališta. Uzvratila je kontranapadom.

1' Utakmica je počela. Prvi napad imaju Španjolci.

20.44 Na tribinama stadiona u Gdanjsku duplo je više hrvatskih navijača nego španjolskih.

20.42 Intoniraju se himne.

20.38 Hrvatska nije poražena u posljednjih šest susreta na europskim prevenstvima i postigla je barem jedan pogodak u svakoj od tih utakmica. Španjolska ne zna za poraz u posljednjih osam susreta na europskim prvenstvima.

20.33 Strani mediji iznenađeni su odlukom hrvatskog izbornika Slavena Bilića da iz sastava izbaci Nikicu Jelavića.

19.42 Hrvatska će igrati u sustavu 4-2-3-1. Jelavić će čekati šansu s klupe. Dakle, to će ovako izgledati: Pletikosa - Vida, Ćorluka, Schildenfeld, Strinić - Vukojević, Rakitić - Srna, Modrić, Pranjić - Mandžukić.

Španjolski izbornik Vicente del Bosque odlučio se za istovjetni sastav onom koji je nastupio protiv Republike Irske.

19.35 Evo i službenih postava:

Španjolska: Casillas, Piqué, Ramos, Arbeloa, Alba, Iniesta, Xavi, Alonso, Busquets, Silva, Torres

Zamjene: Valdés, Reina, Albiol, Martínez, Juanfran, Fàbregas, Cazorla, Navas, Rodríguez, Negredo, Mata, Llorente.

Hrvatska: Pletikosa, Strinić, Ćorluka, Schildenfeld, Vida, Pranjić, Rakitić, Vukojević, Modrić, Srna, Mandžukić

Zamjene: Kelava, Subašić, Šimunić, Buljat, Vrsaljko, Badelj, Dujmović, Kranjčar, Perišić, Jelavić, Kalinić, Eduardo.

Glavni sudac: Wolfgang Stark (NJEM)

Dragi navijači na Euru ili u domovini, šaljite nam svoje fotografije navijanja, slavlja i podrške hrvatskoj reprezentaciji na moj.report@novatv.hr. Najbolje ćemo objaviti na našem portalu.