Remi 'Zmajeva'

Džeko šokirao Francuze, ali 15 tisuća BIH navijača nije slavilo u Parizu!

Reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je večeras neriješeno u Parizu protiv Francuske 1-1 i plasirala se u dodatne kvalifikacije za Euro 2012.

BiH je odigrala sjajnu utakmicu, ali nije uspjela doći do pobjede koja bi je direktno odvela na EP. Ipak, igra na Stade de Franceu daje garanciju da BiH u dodatnim kvalifikacijama protiv bilo koga može doći do pobjede.

Od prve minute igrači Bosne i Hercegovine su krenuli svim silama prema golu Huga Llorisa. Iz minute u minutu su se smijenjivali napadi izabranika Safeta Sušića pred golom Francuza, ali napadači nisu bili dovoljno precizni.

BiH je u tim trenucima bila potpuno dominantna. Osim akcije iz koje su Francuzi, doduše iz ofsajda dali gol, domaći igrači nisu ozbiljnije zaprijetili u prvom poluvremenu. U istom periodu BiH je čak sedam puta zaprijetila Llorisu.

Nakon nekoliko propuštenih prilika "Zmajevi" su u 40. minuti došli do vodstva. Medunjanin je uposlio Edina Džeku koji se sjajno okrenuo i matirao Huga Llorisa za veliko slavlje oko 15.000 gostujućih navijača na Stade de Franceu.

Na poluvremenu je Sušić bio primoran zbog ozljede iz igre izvaditi Kenana Hasagića, a na gol je stao Asmir Begović. Nešto kasnije se gostujuća reprezentacija ponovo našla u problemima, jer je teren morao napustiti i Mujdža, a umjesto njega je u igru ušao Darko Maletić.

U drugom poluvremenu su Francuzi krenuli dosta agresivnije jer nisu imali više što čekati, dok su se BiH igrači više orijentirali na kontranapade iz kojih su nekoliko puta ozbiljno zaprijetili, ali je Lloris bio sjajan na golu.

Najbolju šansu su Francuzi imali u 71. minuti kada je Samir Nasri sjajno izveo slobodan udarac, a Begović je loptu malo dohvatio prstima i ona je završila na gredi.

U 77. minuti su Francuzi, ipak, poravnali. Nasrija je srušio Spahić, a sudac Thompson je pokazao na bijelu točku. Nasri je uspješno izveo penal i poravnao rezultat na 1-1.

Nakon primljenog pogotka Francuzi su dobili krila i stvorili su još nekoliko prilika. U 85. minuti je Nasri nakon sjajnog kontra napada Francuza pogodio gredu. Minutu kasnije je Miralem Pjanić imao odličnu priliku iz slobodnjaka, ali je šutirao pored gola.

U utakmici koja nije imala nikakvog značaja Albanija i Rumunija su odigrali bez pobjednika 1-1. Salihi je u 24. minuti doveo Albance u vodstvo, a Luchin je u 77. minuti poravnao rezultat.