Rekordni Nizozemci

Džeko i Salihović velikom pobjedom vratili snove o Europskom prvenstvu!

Reprezentacija Bosne i Hercegovine velikom se pobjedom približila drugom mjesto u skupini koje vodi u dodatne kvalifikacije za Euro 2012...

Golovima Sejada Salihovića iz 11-erca i Harisa Medunjanina unutar dvije minute nogometaši Bosne i Hercegovine u Minsku su došli do velike pobjede (2-0) nad Bjelorusijom u utakmici D-skupine kvalifikacija za Euro 2012. godine.

Tom su se pobjedom nogometaši Safeta Sušića približili drugom mjestu, koje vodi najmanje u dva dodatna kvalifikacijska dvoboja.

Oba su pogotka pala u prvom poluvremenu. Salihović je zabio u 22 minuti iz 11-erca koji je iznudio Džeko, a Medunjanin samo dvije minute kasnije nakon kornera koji je izveo Pjanić.

Istog suparnika BiH-reprezentacija u utorak će dočekati na svom travnjaku.

U istoj skupini, francuski su nogometaši izborili minimalnu (2-1) pobjedu na gostovanju kod Albanije u Tirani. Benzema i M'Vila zabili su za Francuze, dok je nekadašnji centarfor Zagreba Erjon Bogdani u 46. minuti smanjio na konačnih 2-1.

Francuzi su odigrali i 12. utakmicu zaredom bez poraza u eri Laurenta Blanca, koja je počela domaćim kvalifikacijskim porazom od Bjelorusa. Pritom su slavili devet pobjeda.

Pred drugoplasiranom Bosnom i Hercegovinom Blancova momčad ima tri boda prednosti.

Albanija, koju vodi Josip Kuže, na petom je mjestu s osam bodova.

U skupini E kvalifikacija za Europsko nogometno prvenstvo 2012. godine, Nizozemska je s visokih 11-0 na svom terenu pobijedila San Marino, dok je Mađarska priredila iznenađenje savladavši Švedsku u Budimpešti s 2-1.

Trenutačno najjača reprezentacija svijeta po FIFA-inu renkingu i aktualni svjetski doprvak došao je do najuvjerljivije pobjede u svojoj povijesti. Dosad je 'Oranje' najuvjerljivije (9-0) slavilo u dva navrata: 1912. godine protiv Finske i 1972. protiv Norveške. Bila je to ujedno i 40. utakmica za izbornika Berta van Marwijka na klupi.

Nizozemci su se doslovno iživili na slabašnoj reprezentaciji San Marina kada su ih na stadionu PSV-a u Eindhovenu razbili s 11-0. Četverostruki strijelac za 'oranje' bio je Robin van Persie, po dva su dodali Sneijder i Huntelaar, a po jedan Heitinga, Kuyt i Wijnaldum. Ovom pobjedom Nizozemska je učvrstila svoje vodstvo u skupini E u kojoj nakon sedam odigranih utakmica ima maksimalni 21 bod, šest više od prvih pratitelja Švedske i Mađarske.

Upravo su te dvije reprezentacije odigrale najzanimljiviju utakmicu skupine na stadionu Ferenca Puskasa. Mađarska je slavila 2-1 pogotkom Gergelyja Rudolfa u 90. minuti utakmice. Ovim porazom Švedska se dovela u vrlo neugodnu situaciju, ali utjeha im može biti to da imaju utakmicu manje od Mađara, iako su trenutno bodovno izjednačeni.

U posljednjem susretu skupine Finska je s 4-1 bila bolja od Moldavije, ali im ta pobjeda neće puno toga promijeniti s obzirom da se nalaze na četvrtom mjestu sa šest bodova manje od Švedske i Mađarske, a 12 manje od vodeće Nizozemske.

Nogometaši Portugala furioznom su završnicom uspjeli pobijediti neugodni Cipar na gostovanju s 4-0. Najbolji strijelac španjolske Primere, Cristiano Ronaldo, načeo je domaćine pogotkom iz jedanaesterca u 35. minuti susreta. Rezultat se nije mijenjao sve do 82. minute utakmice kada je svojim drugim pogotkom na utakmici Ronaldo povisio na 2-0. Samo dvije minute nakon toga Hugo Almeida diže na tri, a u drugoj minuti sudačke nadoknade Danny na 4-0.

Pobjedom su se Portugalci revanširali Cipranima za šokantni 4-4 remi na otvaranju kvalifikacija u Portugalu.

Ovom pobjedom Portugal je i dalje vodeća momčad skupine H zajedno s Norveškom koja također ima 13 bodova, ali lošiju gol razliku.

Norveška je u drugom susretu skupine minimalnih 1-0 bila bolja od Islanda, a pogodak odluke djelo je Mohammeda Abdellaouea u 88. minuti susreta iz jedanaesterca. Norveška ostaje u utrci s Portugalom za to prvo mjesto u skupini koje izravno vodi na Euro, a za njega će im trebati pobjeda kod Danske za četiri dana.