Nogometni turnir

Dan iznenađenja: Senegal remizirao s Velikom Britanijom

Nogometaši Brazila pobjedom su otvorili olimpijski nogometni turnir. Ne može se to reći za domaćina, Veliku Britaniju, kao ni za Švicarsku...

Nadovezali su novim iznenađenjima autsajderi na šokantnu pobjedu (1-0) Japanaca nad Španjolcima u ranijem terminu.

Brazilci su Egipćane u dvoboju C-skupine, igranom na Millenium stadionu u Cardiffu, pobijedili 3-2. U prvom su poluvremenu izgledali impresivno dobivši ga 3-0 pogocima Rafaela da Silve u 16., Leandra Damiaa u 26. i Neymara u 30. minuti. Za prva je dva pogotka asistirao Oscar, novo Chelseajevo pojačanje, dok je Neymaru s lijevog krila loptu za pogodak glavom servirao Hulk.

U drugom su se poluvremenu, međutim, nogometaši Mana Menezesa nedopustivo opustili, te su im Egipćani zabili dva pogotka preko Aboutreike u 52. i Salaha u 76. minuti.

U drugoj su utakmici skupine Bjelorusi pobijedili Novi Zeland 1-0.

Na Old Trafordu Senegalce u svom prvome olimpijskom nastupu nakon 1960. godine nisu uspjeli pobijediti domaćini Igara, Britanci. Završilo je 1-1 nakon što je Konate desetak minuta prije kraja utakmice postavio konačan rezultat. Momčad Stuarta Pearcea vodila je od 20. minute lijepim pogotkom Craiga Bellamyja.

Britanski je sastav, na žalost domaćih navijača, odigrao utakmicu u stilu Hodgsonove Engleske na Euru: uputili su Pearceovi izabranici svega jedan udarac u okvir gola afričke momčadi, za razliku od senegalskih šest preciznih udaraca. Omjer pokušaja prema suparničkim vratima iznosio je 15-5 u korist Senegalaca.

Great Britain U23 1-1 Senegal U23

Vezi mai multe video din sport

U ranije odigranoj utakmici iste skupine Urugvaj je vrlo teško pobijedio (2-1) iznenađujuće dobre Ujedinjene Arapske Emirate, koji su u prvom poluvremenu (1-1) trebali voditi s dva ili više pogodaka prednosti.

Akciju dana vidjeli smo u 23. minuti kada je senzacionalnom dubinskom loptom kapetana i strijelca Ismaila Matara proigrao sjajni vezni igrač u arapskoj momčadi Omar Abdulrahman. Jednako je efektno, prevarivši urugvajskog vratara Campañu, napadač poentirao.

Svoje su prilike nogometaši Mahdija Redhe propuštali, a Urugvajci su svoje iskoristili, premda ne preko skupocjenih napadača Edinsona Cavanija i Luisa Suareza. Najprije je, u 42. minuti, Bolognin veznjak Gaston Ramirez izjednačio lijepim pogotkom iz slobodnog udarca, da bi u 56. minuti omaleni veznjak Nicolas Lodeiro, novo pojačanje Botafoga, postavio konačan rezultat.

U dvoboju skupine B Švicarska je u Newcastleu tek remizirala s Gabonom 1-1. Poveli su Europljani preko napadača kijevskog Dinama Admira Mehmedija iz 11-erca u petoj minuti, no do kraja poluvremena Afrikanci su izjednačili.

Za Švicarsku u igru nije ulazio potencijalni hrvatski nogometni reprezentativac, 19-godišnji napadač Züricha Josip Drmić.