Veliki kiks Čecha

Češka slavila protiv Grčke dvama pogocima u prvih pet minuta!

Ogledom skupine A između Češke i Grčke na stadionu Miejski u Wroclawu započeo je program utakmica 2. kola na Europskom nogometnom prvenstvu u Ukrajini i Poljskoj. Slavila je Češka 2-1...

Česi su nakon uvjerljivog poraza od Rusa (4-1) u 1. kolu u ovoj utakmici sjajno krenuli. Nakon 6 minuta već su imali vodstvo 2-0 i Grke na koljenima.

Nakon samo dvije minute i 15 sekundi igre grčki je vratar Kostas Chalkias morao vadti loptu iz mreže prvi put. Zabio je Petr Jirašek ljevicom s ruba kaznenog prostora nakon sjajne asistencije Tomaša Hubschmanna u prostor. Bio je to četvrti najbrži gol u povijesti europskih prvenstava koji je potisnuo onaj Marija Mandžukića Irskoj (nakon dvije minute i 38 sekundi) na sedmo mjesto ljestvice.

Dok se Grci još nisu ni snašli gubili su 2-0. U šestoj minuti se u kazneni prostor Grka sjurio Theodor Gebre Selassie, a njegovo je dodavanje u sredinu sjajno popratio Vaclav Pilar i postigao iz neposredne blizine svoj drugi gol na natjecanju. Podsjetimo, upravo je krilni igrač Viktorije Plzen zabio jedini gol za Čehe u 1. kolu protiv Rusije.

Golom Pilara Češka je postala prva momčad u povijesti Eura koja je tako rano postigla dva gola. Prethodno nijednoj nije uspjelo dva puta zatresti mrežu prije 15. minute od utakmice Nizozemske i Njemačke 1992. godine.

Prvo poluvrijeme je u potpunosti pripalo Česima, dok su Grci u tom periodu uputili tek jedan udarac prema suparničkim vratima. U drugom dijelu, posve suprotna slika. Grci su krenuli prema naprijed, a češka obrana djelovala je ranjivo.

Greece 1 - 2 Czech footyroom.com by Futbol2101

Grci su smanili već u 53. minuti kada je nevjerojatnu pogrešku jednog od najboljih svjetskih vratara Petra Čecha iskoristio Theofanis Gekas. Naoko neopasno ubacivanje s lijeve strane Čech je primio u ruku, ali mu je lopta ispala preko ramena, te je otišla sve do neometanog Gekasa koji gađa praznu mrežu. Sličnu pogrešku Čech je napravio na Euru prije četiri godine protiv Turske. Na sreću Čeha, ovog puta pogreška vratara Chelseaja za njih nije bilo kobna kao što je to bio slučaj na Euru 2008.

Bio je to Gekasu 22. gol za grčku reprezentaciju, a samo su Charisteas (25) i Anastopoulos (29) ispred njega na ljestvici strijelaca u nacionalnim okvirima. S druge strane, Čechu je primljeni gol bio 15. na europskim prvenstvima, a više od njega u povijesti smotri Starog kontinenta primio je tek Peter Schmeichel (20).

Do kraja susreta mreže se nisu tresle iako je Grčka bila opasnija, ali i bez izrazitih šansi.

U drugoj utakmici dana u 20.45h snage će odmjeriti Poljska i Rusija.

Euro, skupina A, 2. kolo:

Češka - Grčka 2-1 (Jiraček 3, Pilar 6 / Gekas 53)

Poljska - Rusija (kasnije)

Redoslijed: 1. Rusija 3 (-1), 2. Češka 3, 3. Poljska 1 (-1), 4. Grčka 1

Tijek utakmice: Grčka - Češka 1:2

90' Kraj utakmice. Češka je pobijedila 2:1.

79' Grci napadaju, ali Česi se dobro brane. Nije bilo većih šansi od posljednjeg pogotka.

53' GOOOL!!! Grčka je smanjila na 2:1, strijelac je Gekas. Veliku je pogrešku napravio Petr Čech. Ispala mu je lopta iz ruku točno na noge Gekasu.

45' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Kraj prvog poluvremena.

41' Grcima je poništen pogodak zbog zaleđa.

29' Rosicky je pucao s distance, prizemno, u desni donji kut, no Sifakis se bacio i izbio u korner.

21' Grčki vratar Chalkias napustio je teren zbog ozljede. Ušao je Sifakis.

5' GOOOL!!! Češka vodi 2:0, strijelac je Pilar. Gebre Selassie probio je po desnoj strani, odigrao povratnu loptu u peterac, a Pilar je u padu šalje u mrežu.

3' GOOOL!!! Češka je povela 1:0. Strijelac je Jiráček. Odigrao je Jiraček dupli pas s Hübschmanom, a onda pogodio desni kut nemoćnog Chalkiasa.

1' Utakmica je počela.

Česi su prvom kolu uvjerljivo izgubilo od Rusa 4:1, dok su Grci u dramatičnom dvoboju s Poljskom izvukli remi (1:1), iako su veći dio utakmice igrali s igračem manje, a uz to su Poljaci i poveli.

Česima igra samo pobjeda, dok bi Grci i s remijem ostali u igri za prolaz dalje, no kako u posljednjem kolu igraju s jakom Rusijom, očekuje se da će Fernando Santos postaviti nešto otvoreniju igru.

Sastavi:

Grčka: Chalkias, Torosidis, Kyriakos Papadopoulos, Katsouranis, Holebas, Fotakis, Maniatis, Karagounis, Salpingidis, Samaras, Fortounis.

Zamjene: Tzorvas, Tzavelas, Malezas, Makos, Liberopoulos, Mitroglou, Gekas, Ninis, Fetfatzidis, Sifakis

Češka: Cech, Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limbersky, Hubschman, Plasil, Jiracek, Rosicky, Pilar, Baros.

Zamjene: Lastuvka, Suchy, Hubnik, Necid, Rezek, Petrzela, Rajtoral, Kolar, Pekhart, Lafata, Darida, Drobny