5-0 protiv Luksemburga

BiH golijadom izborila dodatne kvalifikacije

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Zenici svladala Luksemburg sa visokih 5-0 i na taj način osigurala plasman u dodatne kvalifikacije za Euro 2012.

Izabranici Safeta Sušića su opravdali epitet favorita i slavili očekivanu pobjedu po vrlo teškom terenu Bilinog Polja. Prije utakmice je selektor Sušić najavljivao da priželjkuje već nakon prvog poluvremena aktivan rezultat koji bi igračima donio mir u drugom dijelu i to se i ostvarilo.

Samo dvanaest minuta igre je trebalo domaćima da zatresu mrežu gostiju. Mensur Mujdža je sjajno ubacio sa desne strane, a Edin Džeko glavom zatresao mrežu za veliko slavlje prepunog stadiona.

Tri minute kasnije Ibišević je izborio slobodan udarac na nekih 25 metara od gola Jouberta, a Zvjezdan Misimović je sjajnim udarcem iz slobodnog udarca već tada potvrdio pobjedu domaće reprezentacije. Kasnije je bilo pitanje samo sa koliko golova razlike će gosti biti ispraćeni nazad kući.

U 22. minuti je Ibišević izborio penal, a Zvjezdan Misimović je 20. golom u reprezentativnom dresu povisio rezultat na 3-0. Najljepšu akciju na utakmici Sušićevi su igrači odigrali u 36. minuti kada je Lulić sjajno probio lijevu stranu i ubacio za Miralema Pjanića koji volejom pogađa za 4-0.

Na samom početku drugog poluvremena utakmice Haris Medunjanin je povisio rezultat na 5-0. Nakon petog gola Safet Sušić je izvršio sve tri izmjene kako bi odmorio neke igrače za ključni duel protiv Francuza u utorak. Iz igre je izveo Rahimića, Medunjanina i Lulića, a na teren je poslao Zahirovića, Ibričića i Maletića.

Nakon petog gola su domaći igrači spustili loptu na zemlju i mirno priveli meč kraju. Ono što je najvažnije izabranici Safeta Sušića su odigrali utakmicu bez zarađenog žutog kartona, pa će svi igrači biti u konkurenciji za meč sa Francuskom u utorak.

Reprezentacija BiH je igrala u sastavu Begović, Mujdža, Spahić, Papac, Lulić, Pjanić, Rahimić, Medunjanin, Misimović, Ibišević i Džeko, a u nastavku su ušli Zahirović, Ibričić i Maletić.

U preostalim utakmicama skupine D Francuska je pogotcima Maloude (11'), Remya (38') i Reveillerea (67') pobijedila Albanije, a Rumunjska i Bjelorusija su odigrali neriješeno. Dva puta su Rumunji vodili, a dva puta su Bjelorusi stizali rezultat. Mutu je oba puta bio strijelac za domaćine i to u 19. i 51. minuti. Bjelorusi su se vraćali preko Kornilenka u 45. te Draguna u 82. minuti.

Konačni poredak u skupini odlučit će se na Stade de Franceu u utorak, a Francuzima će biti dovoljan bod u utakmici protiv Bosne i Hercegovine.