Šokantan poraz Partizana

Jedanaest hrvatskih nogometaša u drugom krugu Europske lige

U drugom krugu Europske lige nastupit će 11 hrvatskih nogometaša...

Hrvatska niti ove sezone neće imati klub u drugom krugu Europske lige, no u 16-ini finala najmasovnijeg europskog natjecanja nastupit će jedanaest hrvatskih nogometaša.

Tudorov PAOK srušio Borussiju u Dortmundu

"Europsko proljeće" izborio je Fiorentinin trio Nikola Kalinić, Milan Badelj i Ante Rebić, branič Liverpoola Dejan Lovren, kapetan moskovskog Lokomotiva Vedran Ćorluka, branič Napolija Ivan Strinić, te napadač bečkog rapida Matej Jelić. Njima će se pridružiti i četvrorica hrvatskih igrača koji dolaze iz Lige prvaka - Šahtarov dvojac Darijo Srna i Eduardo da Silva, te igrači Bayer Leverkusena Tin Jedvaj i Dario Krešić.

Fiorentina je u skupina I za prolaz trebala bod protiv Belenensesa, no 'viole' su pobijedile 1-0 golom Babacar u 67. minuti. Milan Badelj je igrao za Fiorentinu do 79. minute, dok Nikola Kalinić i Ante Rebić nisu nastupili.

U drugom susretu Basel je na gostovanju pobijedio Lech Poznan 1-0 potvrdivši prvo mjesto. Pogodak odluke zabio je Jean-Paul Boetius u 50. minuti. Basel je prvi sa 13 bodova, Fiorentina ima 10, a Lech i Belenenses po pet bodova.

U skupina H moskovski Lokomotiv je na gostovanju pobijedio Skenderbeu Korce 2-0 plasiravši se u drugi krug natjecanja. Golove za ruski sastav u čijim redovima nije bilo našeg Vedrana Ćorluke zabili su Dmitri Tarasov u 18. minuti, Baye Niasse u 89. minuti i Aleksander Samedov u 90. minuti.

Sporting 'okrenuo' Besiktas

U drugom susretu u izravnom dvoboju za prolaz Sporting je pobijedio Bešiktaš 3-1 nakon što su gosti vodili 1-0. Bešiktaš je poveo u 67. minuti golom Maria Gomeza, no devet minuta kasnije izjednačio je Islam Slimani. Potpuni preokret dogodio se u 73. minuti kada je Bryan Ruiz gurnuo Portugalce prema prolazu u drugi krug. Dvije minute kasnije Ruiz je drugom golom na utakmici razriješio sve dvojbe oko pitanja pobjednika.

Lokomotiv je osvojio prvo mjesto sa 11 bodova, Sporting ima bod manje, a Bešiktaš je završio kao treći s devet bodova. Na začelju je Skenderbeu s tri boda.

Stopostotni Napoli

Napoli je jedini klub koji je kroz grupnu fazu natjecanja prošao sa svih šest pobjeda. U posljednjem kolu skupine D talijanski sastav je pred svojim navijačima porazio varšavsku Legiju 5-2. Golove za Napoli zabili su Nathaniel Chalobah (32), Lorenzo Insigne (39), Jose Callejon (57) i Drie Mertens (65, 90+1), dok su strijelci za poljski sastav bili Stojan Vranješ (63) i Aleksandar Prijović (90+2). Ivan Strinić je odigrao cijeli susret za Napoli, dok Ivica Vrdoljak nije nastupio za goste.

U drugom susretu u izravnom okršaju za 'dvojku' Midtjylland i Club Brugge su odigrali 1-1 i dalje idu Danci. Domaćin je poveo u 27. minuti golom Pionea Sista, a izjednačio je Jelle Vosen u 68. minuti. Belgijacima je trebala pobjeda za nastavak natjecanja, no nisu uspjeli slomiti dansku obranu.

Napoli je osvojio prvo mjesto sa 18 bodova, Midtjylland je drugi sa sedam bodova, Club Brugge ima pet, a Legia četiri boda.

Remi Liverpoola u Švicarskoj

U skupini B dalje idu Sion i Liverpool koji su večaras odigrali 0-0. 'Redsi' su i prije ove utakmice osigurali prolaz pa je Jurgen Klopp u Švicarskoj nastupio u 'šarenom' sastavu. Dejan Lovren je odigrao svih 90 minuta za goste.

U drugom susretu Bordeaux i Kazan su odigrali 2-2. Gosti su poveli, Bordeaux je okrenuo rezultat, no završilo je remijem. Strijelci za Francuze bili su Gaetan Laborde (58) i Diego Rolan (63), a za goste Maksim Kanunnikov (31) i Vitalij Ustinov (76).

Liverpool je prvi sa 10 bodova, Sion je drugi s bodom manje, Kazan ima šest, a Bordeaux četiri boda.

Rapid i Villarreal idu dalje

U skupini E Rapid i Villarreal su i prije zadnjeg kola osigurali prolaz, no u zadnjih 90 minuta donosila se odluka o pobjedniku skupine, a to je Rapid. Austrijski prvoligaš je u Beču pobijedio Dinamo Minsk 2-1, dok je Villarreal na gostovanju odigrao 3-3 protiv Viktorije Plzen.

Rapidu su pobjedu donijeli Max Hofmann (29) i hrvatski nogometaš Matej Jelić (59), dok je strijelac za goste bio El Monir (65). U drugom susretu Viktorija je vodila 1-0 i 3-2, a Španjolci 2-1. Na koncu je završilo 3-3. Strijelci za Viktoriju bili su Daniel Kolar (4-11m), Jan Kovarik (65) i Tomaš Horava (90), dok su golove za španjolski sastav postigli Cedric Bakambu (40), Jonathan Dos Santos (62) i Bruno Soriano (90+4).

Rapid je prvi u skupini sa 15 bodova, Villarreal ima 13 bodova, Viktorija četiri, a Dinamo tri boda.

U skupini Skupina J Tottenham je deklasirao Monaco 4-1 i potvrdio prvo mjesto u skupini. Junak utakmice bio je trostruki strijelac Erik Lamela (2, 15, 38), a pogodak je postigao i Tom Carroll (76). Za goste je zabio Stephan El Shaarawy (61). Danijel Subašić je branio za Monaco, a cijeli susret je odigrao i Mario Pašalić.

Anderlecht je osvojio drugo mjesto pobjedom protiv Karabaga 2-1.

PAOK se oprostio pobjedom

Od Europe se oprostio i PAOK kojeg vodi hrvatski stručnjak Igor Tudor. Grci su u posljednjem kolu C skupine u Dortmundu pobijedili Borussiju 1-0, no PAOK je i prije zadnjeg kola bio bez izgleda za prolaz. Pogodak odluke zabio je Robert Mak u 33. minuti. Za PAOK je od 66. minute igrao Marin Leovac. U drugom susretu Krasnodar je na gostovanju pobijedio Gabalu 3-0 i osvojio prvo mjesto u skupini. Golove za ruski sastav zabili su Ragnar Sigurdsson (26), Mauricio Pereyra (41) i Wanderson (75).

Krasnodar je pobjednik skupine sa 13 bodova, Borussija je druga sa 10 bodova, PAOK ima sedam, a Gabala je na začelju s dva boda.

U skupini G dalje idu Athletic Bilbao i Augsburg. Iako mu je bio dovoljan poraz s jednim golom razlike u posljednjoj utakmici s Augsburgom u Beogradu, Partizan se ipak nije uspio plasirati u drugi krug natjecanja.

Partizan je poveo 1:0 i 11. minuti, no Nijemci su do kraja utakmice okrenuli rezultat u svoju korist i na kraju slavili s 3:1, taman koliko im je bilo potrebno za prolaz dalje.