Čekali i dočekali

Estonija zabila Hrvatskoj više golova nego u dosadašnjih osam utakmica

U dosadašnjih osam susreta hrvatska vrsta je ostvarila šest pobjeda i dva neodlučena ishoda uz razliku pogodaka 16-2.

U devetom međusobnom susretu estonska reprezentacija je pobijedila hrvatsku vrstu 3-0 ostvarivši prvu pobjedu protiv 'vatrenih'. Srećom, bio je to prijateljski susret.

U dosadašnjih osam susreta hrvatska vrsta je ostvarila šest pobjeda i dva neodlučena ishoda uz razliku pogodaka 16-2. Estonija je tako u jednom utakmici zabila više golova nego u osam dosadašnjih.

Hrvatska je protiv Estonije odigrala prvu službenu utakmicu nakon proglašenja neovisnosti. Bilo je to na startu kvalifikacija za EP 1996. godine u Engleskoj.

Do tada smo odigrali 13 prijateljskih utakmica, a gostovanje u Tallinnu 4. rujna 1994. godine bio je prvi kvalifikacijski susret 'vatrenih'. Hrvatska je slavila 2-0 golovima Davora Šukera (45, 69)

Uzvratni susret je odigran u rujnu 1995. godine u Zagrebu uz uvjerljivu hrvatsku pobjedu 7-1. Tri gola je zabio Šuker (29, 58, 89), a među strijelce su se upisali i Mladen Mladenović (3), Alen Bokšić (29), Zvonimir Boban (41) i Igor Štimac (81). Pogodak za goste zabio je Reim u 17. minuti

Protiv Estonije smo ponovo igrali u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo u Portugalu 2004. godine. Dvoboj u Osijeku bio je prvi službeni nastup Otte Barića na hrvatskoj klupi, a susret igran 7. rujna 2002. završio je 0-0. Uzvratni susret je igran u lipnju 2003. u Tallinnu, a Hrvatska je pobijedila 1-0. Pogodak odluke zabio je Niko Kovač u 77. minuti.

Uslijedile su dvije međusobne utakmice u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2008. godine u Austriji i Švicarskoj i dvije hrvatske pobjede. U Tallinnu je bilo 1-0, a u Zagrebu 2-0, a sva tri gola je zabio Eduardo da Silva. U Tallinnu je mrežu Marta Pooma zatresao u 32. minuti, a u Zagreb je zabio dva gola Pavelu Londaku u 39. i 50. minuti.

Prvu prijateljsku utakmicu ove dvije reprezentacije su odigrale u svibnju 2010. godine, u Tallinnu je bilo 0-0, a dvije godine kasnije u Puli je bilo 3-1. Golove za hrvatsku vrstu zabili su Vedran Ćorluka (16), Nikola Kalinić (20) i Ognjen Vukojević (86), dok je strijelac za Estonce bio Vassiljev Konstantin (88).

Večeras su Estonci dočekali i veliko slavlje. Posve zasluženi su ostvarili jednu od svojih najvećih pobjeda, a strijelci u pobjedu 3-0 bili su Luts (1), Vasiljev (81) i Zenjov (84).

HRVATSKA - ESTONIJA 9 6 2 1 16-5

Estonija - Hrvatska 0-2 (kvalifikacije za EP 1996 - Tallinn, 4. rujna 1994)

Hrvatska - Estonije 7-1 (kvalifikacije za EP 1996 - Zagreb, 3. rujna 1995)

Hrvatska - Estonije 0-0 (kvalifikacije za EP 2004 - Osijek, 7. rujna 2002)

Estonija - Hrvatska 0-1 (kvalifikacije za EP 2004 - Tallinn, 11. lipnja 2003)

Estonija - Hrvatska 0-1 (kvalifikacije za EP 2008 - Tallinn, 2. lipnja 2007)

Hrvatska - Estonije 2-0 (kvalifikacije za EP 2008 - Zagreb, 8. rujna 2007)

Estonija - Hrvatska 0-0 (prijateljska utakmica - Tallinn, 26. svibnja 2010)

Hrvatska - Estonije 3-1 (prijateljska utakmica - Pula, 25. svibnja 2012)

Estonija - Hrvatska 3-0 (prijateljska utakmica - Tallinn, 28. ožujka 2017)