Kakva večer Alžirca...

Dinamo startao petardom: Soudani hat-trickom razbio Rumunje!

Hrvatski prvak silovito je krenuo po ono što čeka već 44 godine.

Dinamo je pobijedio Astru Giurgiu 5:1 u prvom kolu skupine D Europa lige.

Prva je to pobjeda Modrih u skupinama europskih natjecanja još od 4. studenog 2010. i slavlja u Bruggeu, a ovim rezultatom klub iz Maksimira najavio je lov na europsko proljeće, koje čekaju još od davne 1970.

Neizvjesnost je trajala 25 minuta

Pitanje pobjednika bilo je riješeno u prvih 25 minuta. Upravo je toliko trebalo Dinamu da postigne dva pogotka, a to je razlika koju bi Astra ovakva kakva se predstavila na Maksimiru, teško dostigla. Modri su lijepo otvorili utakmicu, nametnuli se od prve minute, a premda nisu imali naročito puno zicera pred gostujućim vratarom Lungom, bili su silno ubojiti...

U 17. minuti Wilson Eduardo je povukao loptu i dobro vidio natrčalog Pinta na desnoj strani, Portugalac je centrirao, a El Arbi Hillel Soudani je na 13-14 metara najviši u skoku i glavom pogađa za 1:0! Sedam minuta kasnije Soudani ponovno zabija glavom, ovaj put s prve vratnice nakon kornera Antolića.

Soudani klasa za sve

Rumunji su poslije toga pokušavali parirati, ali bili su daleko od stvaranja prave prigode, a kamoli pogotka. Štoviše, u posljednjim trenucima prvog dijela akcija Brozović-Wilson Eduardo-Soudani je kobna za Astru. S tri gola viška završio je prvi dio i u nastavku je jedino pitanje bilo s koliko će razlike Dinamo slaviti.

Sredinom drugog dijela Zoran Mamić izvadio je iz igre Duju Čopa kojem je u 62. neopravdano poništen zgoditak. Zamijenio ga je Angelo Henriquez kojem su trebale samo tri minute da postigne pogodak (Čileanac na posudbi iz Manchester Uniteda poentirao je u 70. minuti nakon asistencije Antolića). Nastavio je Mamić poslije toga s rotacijama pa su tako priliku dobili i Paulo Machado i Ante Ćorić.

Trenutak nepažnje u 82. minuti bio je dovoljan da Astra smanji (strijelac je bio Chitu koji je pobjegao Pivariću), ali u drugoj minuti sudačke nadoknade 17-ogodišnji Ćorić koristi asistenciju igrača utakmice i lijepo u kontri pogađa suprotni kut.

Celtic dvaput vodio pa ispustio pobjedu

U drugom dvoboju iz ove skupine Red Bull Salzburg i Celtic su odigrali 2:2. Škoti su dva puta vodili, no Salzburg je uspio izvući bod. Golove za Celtic zabili su Mubarak Wakaso (14) i Scott Brown (60), a za domaćine Alan (36) i Soriano (78).

U susretu 2. kola Dinamo gostuje u Glasgowu protiv Celtica 2. listopada, a u drugom susretu se sastaju Astra i RB Salzburg.