Pomeli Cibose

Povijesna prva titula: Cedevita novi prvak Hrvatske

Košarkaši Cedevite po prvi su put u klupskoj povijesti osvojili naslov prvaka Hrvatske, oni su u finalu sa 3:0 u pobjedama bili uspješniji od branitelja naslova Cibone, u trećem susretu igranom u Domu sportova bilo je 87:76 (28:24, 18:14, 20:17, 21:21) za Cedevitu.

Nakon što je Cibona sredinom travnja u finalu ABA lige u Beogradu svladala Cedevitu, Cedevita je uzvratila s pet pobjeda zaredom u dvobojima dvije najbolje hrvatske momčadi (dvije u Ligi za prvaka i tri u finalu doigravanja).

Goran Suton sa 23 i Luka Babić sa 18 koševa bili su najefikasniji kod Cedevite, dok su Dario Šarić i Jerel Blassingame ubacili po 18 poena za Cibonu.

Ciboni je pripao samo uvod u utakmicu kada je tricama Blassingamea i Siriščevića, te košem Rozića nakon samo minute i pol povela sa 8:0, da bi u 4. minuti stigla i do prednosti od 10 razlike (14:4). No, Cedevita je taj zaostatak izbrisala za samo tri minute i u sedmoj minuti je već vodila sa 19:18. Sredinom druge četvrtine domaći je sastav uspio prvi put povesti s dvoznamenkastom razlikom (37:27), da bi se na odmor otišlo s osam razlike (46:38).

U nastavak je bolje krenula Cedevita, povela sa 13 razlike (51:38), te više nije dopustila Ciboni smanjiti na manje od 10 razlike. Tijekom četvrte četvrtine razlika je narasla na 22 (86:64), da bi Cibona u samoj završnici smanjila na konačnih 87:76.

Utakmicu je obilježila velika nervoza u oba sastava, a zbog nesportskog ponašanja suci su isključili čak trojicu igrača. U 15. minuti nakon grubog prekršaja kapetana Cibone Marina Rozića na centru Cedevite Miri Bilanu, Bilan je burno reagirao, a suci su oba igrača poslali u svlačionicu, dok je u 27. minuti Jusuf Nurkić udario nogom Filipa Krušlina i zbog tog poteza izbačen iz utakmice.