Zaslužio je

On je heroj i najbolji igrač Eurobasketa: Osim zlata dobio i poljubac

Sjajni francuski košarkaš Tony Parker osvojio je, napokon, najsjajniju reprezentativnu medalju. Vodio je svoju Francusku do zlata na Eurobasketu koji je okončan u Sloveniji...

U finalu je Francuska pobijedila Litvu 80-66, a Tony Parker je, sasvim zasluženo, ponio epitet najboljeg igrača cjelokupnog turnira.

Od 2003. godine Parker nije propustio niti jedno Europsko prvenstvo, pa tako niti ove godine makar je iza sebe imao izuzetno tešku NBA sezonu. Njegov je San Antonio igrao sve do posljednjeg dana, a usput rečeno, izgubio je dobivenu veliku finalnu seriju od Miami Heata (4-3 za Miami).

No, zajedno sa svojim suigračima Borisom Diawom i Nandom de Coloom, Parker je došao u Sloveniju i pokorio Europu.

''Ne znam upotrijebiti najbolje riječi kako bih opisao svoje osjećaje. Ovaj Eurobasket je bio nezaboravno putovanje, baš ništa ne bih promijenio. Titula je tu i to jedino važno. Umoran sam, iskreno, potpuno sam iscrpljen. Posebno sam bio smlavljen nakon četvrtfinala i polufinala. Ali, sav je umor nestao po isteku zadnje finalne sekunde'', rekao je Parker i dodao:

''Nije bilo šanse da izgubimo finale. Govorili smo to jedan drugome prije same utakmice protiv Litve. Ovo je bilo naše prvenstvo, pogotovo nakon što smo okrenuli Španjolce. Zašto sam uvijek tu? Pa, želio sam prvenstveno ovo zlato, ali i naš izbornik Collet je jedan od razloga zašto se stalno vraćam.''

Svjetsko prvenstvo u Španjolskoj iduće godine?

''Ne znam. Treba vidjeti u kakvoj ću fizičkoj snazi biti. Ponavljam, došao sam umoran, a odlazim potpuno umoran s ovog prvenstva. Ali, i sretan.''