Slavili kao da je osvojen trofej

Ludnica na Gripama: Splitu drama protiv moćne Cedevite!

Velika pobjeda košarkaša Splita, u sjajnoj atmosferi na Gripama je pala moćna Cedevita...

"Žuti" su pred preko dvije tisuće grlatih navijača slavili s 80:78 (21:18, 23:26, 18:21, 18:13). Nije nedostajalo emocija na Gripama. Prije utakmice podignuta je zastava u znak sjećanja na 1989. godinu i i osvajanje prve titule Kupa prvaka. Na krov dvorane podignuli su je Dino Rađa i Goran Sobin, legendarni centarski par, koji je pokorio Europu, u pratnji su im bili Teo Čizmić i Josip Bilić. A na parketu se Split ravnopravno nosio s Cedevitom. Otpočetka su domaćini nabili ritam, željeli pokazati tko je gazda na Gripama.

''Imamo namjeru nastaviti niz od četrnaest pobjeda na svom parketu'', najavio je prije utakmice Nikola Vujčić.

I bi tako kako je Vujčić kazao. Split je u 13. minuti imao 27:20, bila je to najveća prednost domaćih. Cedevita nije uspijevala pronaći ritam igre, da nije bilo Mira Bilana Split bi otišao i na veću prednost. Centar gostiju u prve dvije četvrtine ubacio je 17 poena, držao Cedevitu na životu, pa se na odmor otišlo s 44:44. U nastavku je Cedevita počela "grickati" prednost Splita, razigrali su se Draper i Warren.

S druge strane, parirao im je tek Mimica, i to u napadačkim akcijama, pa je u 32. minuti Cedevita imala 71:65. Ipak, uporni domaćini uspjeli su dvoboj vratiti na početak. U 36. minuti tricom Luke Babića poveli su 72:71. Nije se taj momak zaustavljao, povisio je Babić i na 74:71, Bila je to serija Splita od 9:0. Uključio se i Vujčić, tricom je uzvratio Owens, tri minute prije kraja na semaforu je svijetlilo 76:76. Bila je to prava drama na Gripama, koji su opet živjele košarku punim plućima. Na parketu su počele drhtati ruke, tih 76:76 stajalo je do posljednje minute kada je Draper povisio na 78:76. Sobin je pogodio jedno bacanje, Vujčić skočio na njegov promašaj i Split je dvanaest sekundi prije kraja imao 79:78. Još je Sobina faulirao Bilan. Gripe su ključale, Cedevita je bila pred porazom. Pogodio je jedno, a sekundi i pol prije kraja Babić je blokirao Drapera, koji je ulazom pokušao odvesti Cedevitu u produžetke. Anzulovićeva minuta odmora nije pomogla, Warrena je blokirao Vujčić i Split je pobijedio s 80:78. Bilo je to nezapamćeno slavlje, svi su na Gripama jednostavno poludjeli. Slavilo se kao da je osvojen trofej, sa zvučnika je odjekivalo "Jugoplastika"...

''Zaslužena pobjeda Splita, igrali smo katastrofalno u obrani, nismo mogli uhvatiti ritam, imali smo glupa rješenja u napadu'', kazao je Matjaž Smodiš.

Ivan Mimica za 27 minuta zabio je 16 poena.

''Nošeni publikom skinuli smo veliki skalp, osjećali smo i prije utakmice da možemo to napraviti'', rekao je Mimica.

Nikola Vujčić borio se kao lav. Nakon utakmice odjenuo je majicu "žuti lavovi".

''Dobiti najbolju momčad u Hrvatskoj je velika stvar, pravi sportski uspjeh. Nadam se da će nakon ovoga puno ljudi shvatiti što imaju na Gripama'', kaže Vujčić.

Trener Cedevite Dražen Anzulović nije mogao sakriti svoju ljutnju.

''Za hrvatsko prvenstvo ovo je bila dobra utakmica. Loše smo otvorili utakmicu u obrani, nismo uhvatili kontrolu skoka, to je glavni razlog poraza. Imali smo dva razdoblja utakmice kada smo vodili, posebno pri rezultatu 71:65. Tada smo dopustili lagane koševe. Prvo mjesto nam je daleko, ali to ništa ne mijenja u našim planovima. Sve je otvoreno i mi se nećemo predati do kraja'', rekao je Anzulović.

Nikša Bavčević, trener Splita, sjao je od sreće.

''Imali smo šest dvoznamenkastih igrača, rekao sam da prije utakmice da je ključ utakmice skok, u tome smo uspjeli'', zaključio je Bavčević.

Ostali rezultati 8. kola: Cibona - Svjetlost 79:64, Jolly - Zagreb 87:95, Zabok - Zadar 73:82.

Poredak nakon osam odigranih kola: Cibona 8-0, Cedevita 6-2, Split 6-2, Zadar 5-3, Zagreb 4-4...(Agencija VLM)