A sada - Ljubljana

Uragan u Celju: Hrvatska razbila Čehe za drugi krug Eurobasketa!

Hrvatska košarkaška reprezentacija izborila je prolazak u drugu fazu natjecanja na Europskom prvenstvu u Sloveniji.

Hrvatska je pobijedila Češku 70:53, u dvoboju petog kola skupine C Eurobasketa.

U najvažnijoj utakmici naši košarkaši su imali imperativ pobjede, jer eventualnim porazom bi ostali bez prolaska dalje, budući da bi sa Slovencima i Španjolcima u tom slučaju dalje prošli Česi. Ipak, izabranici Jasmina Repeše reagirali su fenomenalno u trećoj i četvrtoj četvrtini, te upisali pobjedu koja ih je odvela u novonastalu skupinu F (ljubljanska Arena Stožice), gdje će natjecanje nastaviti s jednakim brojem bodova kao Španjolci i Slovenci.

U takvim okolnostima moglo se očekivati dosta oscilacija, uspona i padova, a njih su obje reprezentacije i imale prvom dijelu. Česi su poveli 2:0, pa je Hrvatska zabila pet koševa zaredom, pa primila pet zaredom, i onda od 5:7 stigla do 12:7. No, ubrzo je semafor pokazivao vodstvo Češke 17:14. Imali su Česi veći dio prvog poluvremena prednost, a najveću od 6 koševa razlike, 25:19 u 13. minuti. Na veliki odmor se otišlo s minimalnim vodstvom Češke 33:32.

No, u nastavku je Hrvatska odigrala odličnu utakmicu u oba pravca, preuzeli su vodstvo koje nisu ispuštali do kraja dvoboja. U rušenju čeških ambicija posebno je veliku ulogu imao Dario Šarić, koji je pogodio tricu za 52:44, pa zabio krasno iz prodora za 56:46, a malo kasnije stavio još jednu tricu za 62:51, čime je praktičko utakmica bila prelomljena. Česi nakon toga više nisu imali snage za povratak.

Hrvatska je na krilima brojnih navijača u Zlatorog Areni u Celju odigrala odlično drugo poluvrijeme, pogotovo u obrani, ali profitirala je jako i zbog očajnog izvođenja slobodnih bacanja čeških košarkaša, koji su ih pogodili samo 5 od 21! U tom je segmentu prednjačio njihov ponajbolji igrač Jan Vesely, koji je pogodio samo jedno od 10!

Ante Tomić je bio najbolji strijelac Hrvatske s 12 poena, dodao je i 9 skokova. Bojan Bogdanović i Dario Šarić dodali su po 11 koševa, Luka Žorić i Krunoslav Simon po10, Žorić uz 6 skokova, a Damir Markota je ubacio 8 poena uz 7 skokova. Roko Ukić ubacio je 3 poena, ali to je bila vrlo važna trica u nastavku kada se lomila utakmica, a imao je i 5 skokova. U Češkoj je najbolji strijelac bio Pavel Pumrla s 19 koševa. Jan Vesely je ubacio 11 koševa, ali uz šut 5/12 iz igre i, kao što smo već spomenuli, 1/10 iz slobodnih bacanja.