Banić igrač utakmice

Euroliga: Velika večer Hrvata u Bilbau i Istanbulu

Veliku su pobjedu ostvarili košarkaši Bilbaa u 5. kolu Topa 16 Eurolige. Pred 10.000 svojih navijača svladali su Montepaschi iz Siene sa 60-59 i došli korak do plasmana u četvrtfinale…

Da bi definitivno i napravili taj korak, morat će u posljednjem kolu skupine F pobijediti Unicaju u Malagi ili dočekati barem jedan poraz Real Madrida u preostale dvije utakmice. ''Kraljevski klub'' u četvrtak dočekuje Unicaju, a idući tjedan ide u goste Sieni koja je na prvom mjestu u skupini s omjerom 4-1, ali još uvijek nije teoretski osigurala četvrtfinale.

U nevjerojatno izjednačenoj utakmici u dvorani Miribilla Baski su 13,9 sekundi prije kraja poveli s 58-56, ali su gosti koševima Igora Rakočevića i Bootsyja Thorntona vratili prednost na svoju stranu (59-58). Ostalo je još samo 6,4 sekunde za igru, ali je i to bilo dovoljno Raulu Lopezu za pobjednički koš kojim je bacio dvoranu u delirij. Osim Lopeza, koji je završio utakmicu s 15 poena, junak domaćih bio je i naš Marko Banić koji je bio najefikasniji igrač dvoboja sa 16 koševa (šut iz igre 7-13). Dodao je tome i osam skokova i asistenciju za ukupno 34 minute igre. Rakočević je s 14 poena bio prvo ime Siene.

U istanbulskom okršaju u skupini E Galatasaray je na svome terenu pobijedio Anadolu Efes sa 64-56. Galatasaray je time sačuvao izglede za četvrtfinale, za razliku od Efesa koji je definitivno ispao iz utrke.

I u ovom su dvoboju veliku ulogu imali naši košarkaši. Štoviše, Hrvati su bili najbolji strijelci u obje momčadi. Lukša Andrić je za pobjednike ubacio 15 koševa (šut iz igre 7-12) i dodao im sedam skokova za 25 i pol minuta na parketu, dok je goste predvodio Stanko Barać sa 16 poena (šut 7-13) i pet skokova, ali i pet izgubljenih lopti.

Galatasaray će za prolaz u četvrtfinale imati težak posao budući da će morati slaviti u gostima kod Olympiacosa sljedeći tjedan. Turci su kod kuće svladali Grke sa samo poenom prednosti. (TS)