Pišu povijest

VIDEO Cleveland slavi Jamesa i neočekivanog junaka koji je završio u bolnici

Košarkaši Clevelanda su u noći s utorka na srijedu svladali Golden State s 96-91 i stigli na dvije pobjede od osvajanja trofeja namijenjenog prvaku NBA lige.

LeBron James je nastavio raditi sve ono što je radio i u prve dvije utakmice, zabijao je skakao, asistirao, blokirao, bacao se za 'ničijim' loptama. Štogod je trebalo.

Ismijavali su ga i vrijeđali na društvenim mrežama, no sada je junak

"Pokušavam napraviti sve što mogu kako bih pomogao momčadi da pobjeđuje. Ovo je finale i tu radiš sve što možeš. To je potpuno drugačiji izazov od svih drugih", rekao je James koji je dvoboj završio s 40 poena, 12 skokova i osam asistencija.

Njegove statistike u dosadašnje tri utakmice čine se nestvarnima: odigrao je 142 od 154 mogućih minuta, ubacio 123 poena, šutirao je 107 puta iz igre i pogodio samo 43, imao je 36 skokova (12 u prosjeku) i 25 asistencija (8,3 po utakmici). Bez dva All-Star igrača u momčadi, ozlijeđenih Kyrieja Irvinga i Kevina Lovea, odlučio je sve preuzeti na sebe. I zasad mu jako dobro ide, unatoč tome što u prosjeku ima 21 promašaj iz igre po utakmici.

"Nisam ni primjetio taj podatak, dok ga sad niste izrekli. Nemam problema s tim. LeBron je nevjerojatan igrač kad su u pitanju velike utakmice", rekao je trener Cavaliersa David Blatt.

"On nas stavi na svoja ramena i nosi nas. Samo ga moramo slijediti", izjavio je Tristan Thompson koji svoj dio posla obavlja nakon LeBronovih promašaja neumorno skupljajući napadačke skokove.

Upravo savršeno obavljanje tih 'prljavih' poslova priskrbili su Australcu Matthewe Dellavedovi status neočekivanog junaka otkako je nakon ozljede Kyrieja Irvinga u prvoj utakmici finala morao zauzeti njegovo mjesto u petorci. I u trećoj je utakmici uspio limitirati Stephena Curryja na tri poena u prvom poluvremenu. No, svom je obrambenom učinku, bacanju na glavu za svakom loptom, u trećoj utakmici dodao i napadački repertoar. Završio je utakmicu s 20 poena, pet skokova i četiri asistencije, a posebno je važan bio njegov koš pod osobnom pogreškom Curryja, kojim je Cleveland odveo na +4 (84-81) nakon što se Golden State vratio od -20 (68-48) u 34. minuti do -1 (81-80) u 46. minuti.

"Čovjek kao da je napravljen od čelika. Ako je lopta na parketu, prvi je koji će se baciti. Njegov je doprinos ovoj momčadi velik, zbog te nevjerojatne upornosti. Ta nam je njegova upornost i energija potrebna sad kad vozimo na rezervi", nahvalio je svog suigrača LeBron James, a svoje mišljenje o njemu dali su i navijači koji su uoči i za vrijeme utakmice klicali svom novom miljeniku 'Dellyju'.

Koliko se Dellavedova potrošio za 38 i pol minuta na parketu svjedoči podatak da je nakon dvoboja završio na infuziji i dodatnim pregledima u bolnici. Ionako već osakaćenu momčad Cavaliersa novi su problemi zadesili kad je Iman Shumpert ozlijedio rame u jednom sudaru te morao napustiti igru. No, vratio se s povezanim lijevim ramenom i izdržao do kraja dvoboja. Drugi zastrašujući trenutak dogodio se kad je James počeo šepati nakon zakucavanja za 81-76. No, i on je izdržao. David Blatt je opet koristio samo osmoricu igrača, ali sve je bliži cilju kojeg u Clevelandu sanjaju već pola stoljeća.

Igrači Golden Statea našli su se u istoj situaciji u kakvoj su bili u drugom krugu doigravanja protiv Memphis Grizzliesa. I tada su gubili 1-2 u seriji, a čekala ih je četvrta utakmica na gostujućem parketu. Optimizam uoči četvrte utakmice podgrijavaju posljednjom četvrtinom iz trećeg dvoboja, u kojoj je Steve Kerr prvi put posegnuo za Davidom Leejem (11 poena, 4. skoka, 2 asistencije) na centarskoj poziciji, a Warriorsi postigli 36 poena, odnosno jedan više nego u drugoj i trećoj četvrtini zajedno.

"Sad vam kažem, ako naš napad proradi, a to će se dogoditi, mi ćemo biti pobjednici serije", samouvjereno je izjavio Klay Thompson kojeg su Cavaliersi u trećoj utakmici sveli na 14 poena (šut 6-16), nakon što im je u drugoj ubacio 34.

U posljednjoj četvrtini konačno je proradio šut Stephena Curryja koji je na poluvremenu imao samo tri poena, a utakmicu završio s 27.

"Mislim da sam pronašao nešto što će mi pomoći kako ću napadati njihovu obranu. Pospremit ću to u memoriju za četvrtu utakmicu", izjavio je najkorisniji igrač regularnog dijela sezone.

No, iako je vratio Golden State u utakmicu, Curry je u završnici izgubio tri važne lopte, što je utjecalo na konačan ishod i pomoglo Clevelandu na putu do pobjede.

"Dodavanje iza leđa je bilo preriskantno. Jednom mi je LeBron uklizao u noge, a jednom je dobro pročitao našu akciju. Trebam pojednostaviti rješenja u takvim situacijama", priznao je Curry svoje pogreške.

Uoči četvrte utakmice najvažnije je pitanje koliko još u ovakvoj potrošnji mogu izdržati Cavaliersi. Odnosno, mogu li ovakvim intenzitetom izdržati, ako će se o prvaku odlučivati u šest ili čak i sedam utakmica? Iz utakmice u utakmicu Cavsi pobjeđuju prognoze. Golden Stateu ostaje samo čekati utakmicu u kojoj će njihov napad proraditi.

"U finalu se rijetko događa da netko ubaci 120 poena. Tu se igra čvrsto i mi moramo na to odgovoriti. Moramo igrati energičnije i to od prve četvrtine", zaključio je Steve Kerr.

Hoće li uspjeti to usaditi u misli svojih igrača pokazat će četvrta utakmica koja je na rasporedu u noći s četvrtka na petak (u 3 sata iza ponoći). Cleveland će opet uz sebe imati cijeli grad i više od 20 tuisuća grlatih navijača u Quicken Loans Areni.