Svijet za sebe

FOTO Amerikanci razbili Srbiju i obranili naslov svjetskog prvaka!

Reprezentacija SAD-a prvi je put u povijesti obranila naslov svjetskog prvaka u košarci pobjedivši u finalu odigranom u Madridu reprezentaciju Srbije s uvjerljivih 129-92 (35-21, 32-20, 38-26, 24-25).

Neizvjesnost je u finalnom dvoboju trajala svega pet minuta. U tom su razdoblju srpski košarkaši iskoristili laganu uspavanost američke obrane i poveli 15-7. No, veselje na srpskoj klupi trajalo je samo dvije minute. Toliko je Amerikancima, predvođenima Jamesom Hardenom i Kyriejem Irvingom, trebalo da serijom 15-0 povedu sa 22-15.

To je bio tek početak muka za srpsku reprezentaciju, iz čijeg su tabora uoči finala dolazile optimistične najave o "borbi za zlato". Sjajnim vanjskim šutom, pogodivši u prvom poluvremenu 11 trica iz 16 pokušaja, američki su košarkaši iz minute u minutu povećavali prednost; do kraja prve četvrtine bilo je +14 (35-21), u 20. minuti čak +31 (67-36) i samo zahvaljujući nespretnoj reakciji američkih košarkaša u posljednjih 20 sekundi prvog dijela te sretnoj trici Kalinića sa sirenom, Srbija je uspjela svoj zaostatak na 26 koševa.

Razvoj prvog poluvremena u kojem je Irving ubacio 18, a Harden 17 poena, ostavio je mogućnost Amerikancima da drugi dio finala pretvore u reviju.

Irving sa 26 i Harden sa 23 koša bili su najbolji strijelci američke reprezentacije u kojoj su čak osmorica igrača imala dvoznamenkast broj poena. Thompson i Faried ubacili su po 12, Gay i Cousins po 11, a Curry i DeRozan po 10 koševa.

U reprezentaciji Srbije po 18 koševa postigli su Nemanja Bjelica i Nikola Kalinić, a 15 je postigao Bogdan Bogdanović.

Amerikanci su s devet uvjerljivih pobjeda potvrdili koliko su nadmoćni u odnosu na ostatak košarkaškog svijeta i stigli do petog naslov svjetskih prvaka.

SAD - SRBIJA 129-92 (35-21, 32-20, 38-26, 24-25)

MADRID, Gradska sportska dvorana. Suci: Seibel (Kanada), Viator (Francuska), Rižik (Ukrajina)

SAD: Curry 10, Thompson 12, Rose -, Faried 12, Gay 11, DeRozan 10, Irving 26, Plumlee 1, Cousins 11, Harden 23, Davis 7, Drummond 6

SRBIJA: Teodosić 10, Simonović -, Jović 6, Bogdanović 15, Bjelica 18, Marković 3, Kalinić 18, Birčević -, Krstić 4, Raduljica 9, Katić 2, Štimac 7