Nogometaši kijevskog Dinama u dvjema su utakmicama 1/16 finala Europa lige deklasirali turski Beşiktaş pobijedivši ukupnom gol-razlikom 8-1. U osmini finala čeka ih Manchester City...

Nakon što su s 4-1 slavili u Istanbulu, Kijevljani su kod kuće bili još uvjerljiviji pobijedivši 4-0, potpisavši praktički time Berndu Schusteru odstupnicu s mjesta trenera.

Opet je, kao i u Istanbulu, prvi gol za Dinamo zabio hrvatski reprezentativac Ognjen Vukojević. Iskoristio je zadnji vezni nogometaš gužvu pred golom gostiju nastalu nakon jedne brze polukontre domaćih već u trećoj minuti, zabivši loptu u mrežu sa šest metara udaljenosti.

Nakon Hrvata do kraja su još zabijali Jarmolenko, Gusev i Ševčenko, a Vukojević je sudjelovao i u akciji za 3-0.

>> VIDEO: Junak Kuyt u zadnjim minutama podigao cijeli Anfield na noge

Za četvrtfinale će se momčad Jurija Semina 10. i 17. ožujka boriti protiv Manchester Cityja u jednome od najinteresantnijih dvoboja osmine finala. Englezi su ga u četvrtak osigurali sigurnom 3-0 domaćom pobjedom nad Arisom nakon što je u Solunu prije devet dana bilo 0-0.

S dvama je golovima utakmicu već u početnoj fazi riješio raspoloženi Edin Džeko. Najprije je bosanski centarfor u sedmoj minuti iskoristio oklizavanje Nikosa Lazaridisa, krenuo s poklonjenom mu loptom naprijed, ušao u 16-erac i iskosa s desne strane naciljao suprotni kut preciznim prizemnim udarcem od vratnice. Samo pet minuta kasnije Džeko je zabio malo izvan 16-erca lijevom nogom nakon dodavanja Carlosa Teveza. Opet je gađao malo iskosa s desne strane, i opet naciljao isti, suprotni kut.

Džeki su to bili prvi golovi u drugom nastupu u Europa ligi u dresu Cityja. Ukupno je to bio njegov deveti nastup za ‘građane’, a na kontu ima četiri pogotka. Čeka se još samo gol u Premierligi, u kojoj nije zabio niti jednom u pet nastupa.
Mario Balotelli u drugom je poluvremenu pogodio vratnicu, a Yaya Toure nakon kornera udarcem iz daljine povisio na konačnih 3-0.

U najkvalitetnijem paru 1/16 finala Villarreal je prošao dalje nakon domaće 2-1 pobjede nad Napolijem na Madrigalu. Na Sao Paolu je prije tjedan dana bilo 0-0. U osmini finala Španjolce sada čeka Bayer Leverkusen.

Učinkoviti napadački tandem NilmarRossi Španjolcima je donio pobjedu na kraju prvog poluvremena. Najprije je Brazilac Nilmar izjednačio u 42. minuti postigavši uopće svoj prvi službeni gol u 2011. godini, da bi tri minute potom, uz malu pomoć gostujućeg veznjaka Zuñige, od kojeg se lopta odbila u zrak i u luku prevarila golmana De Sanctisa, Talijan Rossi zabio svoj već šesti gol u ovosezonskom natjecanju, te 21. ukupno za Villarreal u 36. nastupu kad su sva natjecanja u pitanju.

Igrom i nogometaškom klasom lekciju je u Stuttgartu istoimenom Bundesligašu očitala Benfica, koja je 2-1 pobjedi iz Lisabona sada dodala 2-0 trijumf. Krasne su pogotke za goste zabili 20-godišnji Argentinac Salvio (volej s 20-25 metara iskosa s desne strane) i 27-godišnji paragvajski napadač Oscar Cardozo (superpreciznim udarcem od vratnice iz slobodnog udarca).

Krasne su golove također gledali navijači u Enschedeu, gdje je domaći Twente 2-2 remijem obranio 2-0 prednost stečenu na gostovanju kod Rubina. Gosti su poveli super pogocima Argentinca Ansaldija (s 30 metara iskosa s lijeve strane) i Ekvadorca Noboe (poluvolej u suprotne rašlje unutar 16-erca sasvim iskosa s desne strane). U prvoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena na 2-1 je smanjio Theo Janssen krasnim pogotkom lijevom nogom s 35 metara, da bi Douglas na početku drugog poluvremena izjednačio glavom nakon kornera.

Očekivano je Braga na svom terenu (2-0) nadoknadila zaostatak iz Poznana protiv Lecha (1-0), te Ajax na Amsterdam Areni (2-0, dva gola Sulejmanija) potvrdio 3-0 pobjedu nad Anderlechtom u Bruxellesu.

PSG je odigrao 0-0 na Parku prinčeva s BATE Borisovim, te izborio prolaz zbog golova (2-2) u remiju prije tjedan dana.

Europa liga, uzvratne utakmice 1/16 finala:

Zenit – Young Boys 3-1, ukupno 4-3 (Lazović 41, Semak 52, Širokov 76 / Jemal 21)

Stuttgart – Benfica 0-2, 1-4 (Salvio 31, Cardozo 78)

PSG – Bate Borisov 0-0, 2-2

Ajax – Anderlecht 2-0, 5-0 (Sulejmani 11, 17)

Braga – Lech 2-0, 2-1 (Alan 8, Lima 36)

Dinamo K. - Beşiktaş 4-0, 8-1 (Vukojević 3, Jarmolenko 55, Gusev 64, Ševčenko 74)

Villarreal – Napoli 2-1, 2-1 (Nilmar 42, Rossi 45+1 / Hamšik 18)

Manchester City – Aris 3-0, 3-0 (Džeko 7, 12, Yaya Toure 75)

Twente – Rubin 2-2, 4-2 (Janssen 45+1, Douglas 47 / Ansaldi 22, Noboa 24)

Liverpool – Sparta P. 1-0, 1-0 (Kuyt 86)

Spartak M. - Basel 1-1, 4-3 (McGeady 90+1 / Chipperfield 15)

Sporting – Rangers 2-2, 3-3 (Mendes 42, Djalo 83 / Diouf 20, Edu 90+2)

PSV – Lille 3-1, 5-3 (Dzsudzsak 55, Lens 67, Marcelo 73 / Frau 22)

Bayer - Metalist 2-0, 6-0 (Rolfes 47, Ballack 70)