Europska liga

Častan poraz u Londonu: Fulham iskoristio lošu realizaciju i neiskustvo Splita!

Nakon utakmice bez golova u Dugopolju, Split je u uzvratnoj utakmici trećeg pretkola Europske lige poražen u Londonu 2:0...

Nakon Varaždina i Hajduka od Europske lige oprostio se i treći hrvatski klub - Split. Fulham je u Londonu slavio s 2:0 pogocima Andrewa Johnsona i Danny Murphyja. Međutim, Fulham nije lako došao do pobjede, Split je imao dobrih šansi, no „crveni“ su ponovili realizatorske boljke iz prve utakmice u Dugopolju.
Igrači Ivana Katalinića ušli su utakmicu prilično impresionirani ambijentom na polupraznom Craven Cottageu.

Fulham je iskoristio zbunjenost „crvenih“ u 19. minuti. Duff je ubacio iz kornera, a Johnson je u tipičnom engleskom stilu glavom proslijedio loptu u mrežu Splita. U prvom poluvremenu došlo je do izražaja neiskustvo Splitovih igrača. U drugom dijelu „crveni“ su se oslobodili treme, no baš u trenutku kad su opasno prijetili vrataru Fulhama Marku Schwarzeru, Vidić je u 56. minuti neopreznim startom na Johnsonu skrivio jedanaesterac, čini se prilično sumnjiv. Dojma smo da se Johnson bacio i prije nego što ga je Vidić dodirnuo, no portugalski sudac pokazao je na „bijelu točku“. Iskusni Murphy lakoćom je realizirao najstrožu kaznu.

Split se nije predavao, dapače, tek tada su se „crveni“ u potpunosti oslobodili grča, no vratar Fulhama imao je svoj dan. Najprije je Milović zatresao gredu Fulhama, a onda je Schwarzer odličnim intervencijama obranio udarce Šimića i Obilinovića. Gledajući obje utakmice, može se čak reći da je Split nadigrao Fulham, no engleski klub vješto je iskoristio lošu realizaciju i neiskustvo momčadi Splita. „Crveni“ su se časno oprostili od Europe i sada se mogu skoncentrirati na hrvatsku ligu. Jedini hrvatski predstavnik u europskim kupovima ostaje zagrebački Dinama koji se plasirao u "playoff" kvalifikacija za Ligu prvaka.

------------------------------------------------------------------------------------------

Tijek utakmice:

90' Kraj utakmice. Fulham je pobijedio 2:0 i prolazi u sljedeći u krug natjecanja.

85' Šimić je nakon Obilinovićeve asistencije petom odapeo s dvadesetak metara u gornji desni kut Schwarzera, no vratar Fulhama opet je dobro intervenirao.

75' Obilinović dobro puca s dvadesetak metara, no Schwarzer krajnjim naporom izbacuje loptu u korner.

71' Split je ponovno imao dobru šansu. S pet-šest metara pucao je Obilinović, no Schwarzer je bio dobro postavljen.

68' Dobar udarac Predraga Šimića s ruba šesnaesterca uz male poteškoće dobro je ukrotio vratar Fulhama.

61' Greda Splita!!! Vitaić je odlično centrirao, a Milović je s vrha peterca proslijedio nogom loptu u gredu.

61' Baraban izlazi, Obilinović ulazi.

56' GOOL!!! Murphy je povisio na 2:0 iz jedanaesterca. Vidić je uklizao Johnsonu, ali čini se da se napadač Fulhama bacio prije nego što je došlo do kontakta.

49' Vitaić je odlično potegnuo iz slobodnog udarca. Lopta je fijuknula pokraj desnih 'rašlji' Schwarzera.

46' Započelo je drugo poluvrijeme. Split je krenuo nešto odlučnije u nastavak utakmice.

45' Kraj prvog poluvremena. Fulham odlazi na odmor s vodstvom 1:0.

44' Žuti karton za Barabana nakon starta na Dempseyju.

33' Vuković brani udarac s distance Murphyja.

31' Ponovno dobra šansa Fulhama. Duff je odigrao povratnu loptu prema Johnsonu, no obrana Split izblokirala je njegov udarac.

29' Budiša je ubacio u šesnasterac Fulhama, Baraban je iz prve odigrao povratnu loptu u sredinu, no obrana domaćih 'čisti' situaciju.

28' Dempsey s ruba šesnaesterca puca zamalo pokraj gola Splita.

19' GOOL!!! Fulham je poveo pogotkom Johnsona. Napadač Fulhama poentirao je udarcem glavom nakon ubačaja Duffa iz kornera.

15' Fulham je u otvaranju utakmice pritisnuo Split, no bez izglednijih šansi.

4' Čop je pucao, Schwarzer brani.

1' Utakmica je počela.

Split će na Fulhamovom Craven Cottageu tražiti povijesni prolazak u četvrto kolo kvalifikacija za Europsku ligu. U prvoj utakmici u Dugopolju bilo je 0:0, a da su „crveni“ imali samo malo više sreće i golgeterskog umijeća, pobijedili bi barem s jednim golom razlike.

Trener Splita Ivan Katalinić prognozirao je da će njegova momčad u Londonu postići pogodak za 1:1 u 88. minuti. Nadajmo se da će Kate pogoditi s prognozom. U napadu će dosta nedostajati Bojan Golubović koji nije otputovao u London zbog problema s vizom, ali iskusni Kate ne očajava.

„Za ovo se živi, trenira, igra. Čeka nas teška utakmica protiv kvalitetnije momčadi koja je i dalje favorit. Od utakmice u Dugopolju koju smo mogli dobiti, u nama još čuči nemir da ih možemo iznenaditi. Budemo li se postavili disciplinirano u obrani kao u prvoj utakmici onda se imamo razloga nadati prolazu. Znali smo odgovoriti na njihovu duel igru, to moramo ponoviti, a u napadu moramo biti opasniji“, poručuje Kate te dodaje kako je bitno da se njegovi igrači ne preplaše atmosfere koja ne bi trebala biti posebno žestoka. Prema posljednjim vijestima Craven Cottage neće biti ispunjen do posljednjeg mjesta. Glavni sudac utakmice bit će Portugalac Duarte Gomes.

Postave:

Fulham: Schwarzer - Hughes, Hangeland, Senderos, JA Riise - Duff, Murphy, Etuhu, Dempsey - Zamora, Johnson

Trener: Martin Jol

Split: Vuković – Milović, Križanac, Vidić – Marčić, Šimić, Vitaić, Erceg, Budiša – Baraban, Čop

Trener: Ivan Katalinić