Drama u Varšavi

Herojski povratak Grka: S igračem manje izjednačili i promašili 'penal'

Na otvorenju Eura Poljska i Grčka odigrale su dramatičnu utakmicu koja je na kraju završila bez pobjednika 1:1...

Atraktivnom utakmicom nogometnih reprezentacija Poljske i Grčke pod zatvorenim krovom Nacionalnog stadiona u Varšavi otvoreno je Europsko prvenstvo u Ukrajini i Poljskoj. Bila je to utakmica u kojoj su gledatelji imali priliku vidjeti dva gola, dva crvena kartona, te nerealizirani jedanaesterac. No, krenimo redom.

Na oduševljenje većine od skoro 60.000 gledatelja na stadionu Poljska je povela u 17. minuti. Strijelac je bio napadač Borussije Dowrtmund Robert Lewandowski glavom nakon ubacivanja klupskog suigrača Jakuba Blaszczykowskog s desne strane. Ubacio je Blaszczykowski na drugu vratnicu, a Lewandowski je natrčao i glavom od travnjaka poslao loptu u mrežu.

Do tog trenutka Poljska je već imala nekoliko izglednih prilika, pa su tako u 5. minuti imali dva opasna šuta prema golu, ali Lewandowski i Rafal Murawski nisu uspjeli pronaći put do mreže. Domaćini su apsolutno dominirali susretom prvih 40-ak minuta, a u 37. minuti branič Damien Perquis je neometan s nekih 11 metara pucao neprecizno pokraj vratnice.

Pred sam kraj poluvremena, točnije u 44. minuti, Grci su ostali s igračem manje nakon isključenja Sokratisa Papastathopoulosa. Isključen je neopravdano nakon dobivenog drugog žutog kartona nakon navodnog prekršaja nad Murawskom. Zanimljivo je kako je španjolski sudac Carlos Velasco Carballo samo devet minuta ranije pokazao Papastathopoulosu prvu javnu opomenu, dojam je također prestrogo. Riječ je o sucu koji je ove sezone u Primeri u 19 suđenih utakmica pokazao čak 16 crvenih kartona.

S minimalnim vodstvom domaćina otišlo se na odmor, a u nastavku kada se očekivala dominacina Poljske s obzirom na brojčanu nadmoć, dogodilo se upravo suprotno. U 51. minuti za Grke je izjednačio "džoker" s klupe Dimitrs Salpingidis koji je na poluvremenu zamijenio Sotirisa Ninisa.

Vratar Poljske Wojciech Szczesny krivo je procijenio ubacivanje Torosidisa s desne strane i nije uspio ukrotiti loptu, a odbijanac je neometan u praznu mrežu pospremio Salpingidis. Zabio je napadač PAOK-a samo 310 sekundi po ulasku u igru i postao prvi grčki igrač koji se upisao među strijelce i na europskoj i na svjetskoj smotri.

I nakon postignutog gola Grci su u drugom dijelu djelovali kao preporođeni, a imali su veliku priliku za pobjedu nakon što je poljski vratar Szczesny u šesnaestercu u 69. minuti oborio Salpingidisa, koji je prethodno uspješno izbjegao ofsajd zamku. Vratar Arsenala dobio je crveni karton zbog starta, a umjesto njega je na vratar ušao nominalno treći poljski vratar Przemyslaw Tyton i obranio jedanaesterac Giorgiosu Karagounisu.

Nakon obranjenog jedanaesterca Poljaci su ponovo oživjeli i do kraja smo izgledali izjednačenu utakmicu, ali se rezultat nije mijenjao. Drugu utakmicu skupine A u 20.45h igraju Rusija i Češka.

Europsko nogometno prvenstvo, skupina A, 1. kolo:

Poljska - Grčka 1-1 (Lewandowski 17 / Salpingidis 51)

Tijek utakmice: Poljska - Grčka 1:1

90' Kraj utamice. Poljska - Grčka 1:1.

85' Lewandowski je odlično pucao iz prve iskosa s desne strane, no lopta je završila u vanjskom dijelu mrežu.

74' Poništen je pogodak Salpingidisu zbog opravdano dosuđenog zaleđa.

70' Grčka nije iskoristila jedanaesterac!!! Rezervni poljski vratar Przemysław Tytoń obranio je udarac Karagounisa. Iskusni grčki veznjak plasirano je pucao u golmanovu desnu stranu. Baš za paradu.

szólj hozzá: Karagounis penalty miss vs Poland

69' Jedanaesterac za Grčku . Szczęsny je u šesnaestercu srušio Salpingidisa, a sudac se nije dvoumio. Dosudio je jedanaesterac i crveni karton za poljskog vratara.

63' Šansa za Grčku. Samaras je izašao sam iskosa s lijeve strane pred vrata Poljske, no pucao je preko gola.

51' GOOOL!!! Salpingidis je izjednačio na 1:1. Nakon zračnog duela Szczęsnyja i Gekasa, grčki napadač iskoristio je pomutnju u redovima poljske obrane i neometano ubacio loptu u praznu mrežu.

Poland 1 1 Greece hoofoot.com HD EURO 2012... by hoofoot

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Salpingidis je ušao umjesto Ninisa.

45' Kraj prvog poluvremena. Poljska - Grčka 1:0.

45' Holebas je dobio žuti karton.

45' Grci traže jedanaesterac. Pequis je igrao nesmotreno, ali i nenamjerno rukom u šesnaestercu.

44' Grčka je ostala s igračem manje. Drugi žuti karton dobio je  Papastathopoulos. O ovoj, najblaže rečno, kontroverznoj odluci španjolskog suca puno će se diskutirati nakon utakmice. Nama se čini da je Španjolac reagirao prestrogo.

37' Velika šansa za Poljsku. Nakon centaršuta s lijeve strane, Perquis je sa šest-sedam metara pucao pokraj grčkih vrata.

36' Avraam Papadopoulos je izašao, a K. Papadopoulos je ušao.

35' Prvi žuti karton na utakmici. Dobio ga je Papastathopoulos.

34' Grci su nakon primljenog gola krenuli nešto ofenzivnije, ali Poljaci još uvijek diktiraju tempo igre.

17' GOOOL!!! Poljska je povela 1:0. Strijelac je Lewandowski. Poljaci su izveli brzu akciju preko desne strane, uslijedio je centaršut u sredinu, grčki golman ostao je na pola puta, a Lewandowski je iskoristio njegovu neodlučnost i glavom je zakucao loptu od zemlje pod gredu.

szólj hozzá: Poland Greece 1:0 Lewandowski

14' Još jedna izgledna šansa za Poljsku. Piszczek je probio po desnoj strani, mogao je pucati, ali je centrirao prema nadolazećem Lewandowskom, no ovaj je bio kratak nekoliko centimetara.

12' Prva šansa za Grčku. Karagounis je centrirao iz slobodnog udarca, a Gekas je glavom zamalo pucao pokraj vrata.

4' Prva šansa na utakmici za Poljsku. Murawski je dobro pucao s vrha šesnaesterca, ali grčki vratar dobro brani.

1' Utakmica je počela.

Sastavi:

Grčka: Chalkias, Maniatis, A. Papadopoulos, Torossidis, Papastathopoulos, Holebas, Karagounis, Ninis, Katsouranis, Samaras, Gekas
Zamjene: Tzorvas, Sifakis, Tzavellas, Malezas, K Papadopoulos, Makos, Fotakis, Fortounis, Fetfatzidis, Liberopoulos, Mitroglou, Salpingidis

Poljska: Szczęsny, Boenisch, Wasilewski, Perquis, Piszczek, Polanski, Rybus, Obraniak, Murawski, Błaszczykowski, Lewandowski
Zamjene: Sandomierski, Tytoń, Wojtkowiak, Kamiński, Wawrzyniak, Dudka, Matuszczyk, Mierzejewski, Wolski, Grosicki, Sobiech, Brożek

Glavni sudac: Carlos Velasco Carballo (ŠPA)