Automoto
Automoto
Sjajni Španjolac

Alonso slavio u Hockenheimu ispred Vettela i Buttona!

Od početka do kraja desete utrke Svjetskog prvenstva Formule 1, Velike nagrade Njemačke u Hockenheimu, vodstvo je držao Ferrarijev španjolski vozač Fernando Alonso...

Krenuo je u nedjeljnu utrku Španjolac s vodeće startne pozicije, obranio se od Sebastiana Vettela, te do kraja suvereno čuvao prvo mjesto. Prvi je vozač u 2012. godini s trima pobjedama. Slavio je još u Maleziji i na VN Europe u Valenciji.

Također je slavio treći put u Hockenheimu nakon 2005. s Renaultom i 2010. s Ferrarijem. Ovo mu je bila 30. jubilarna pobjeda u karijeri.

Drugo je mjesto pripalo aktualnome svjetskom prvaku Sebastianu Vettelu u Red Bullu koji je u pretposljednjem krugu pretekao McLarenova Jensona Buttona. Premda je bio brži i na boljim gumama, ostalo je sporno je li Nijemac Britanca zaobišao s cijelim bolidom unutar granica staze ili je bio izvan nje. Suci utrke istražuju taj trenutak i moguće će Vettela vratiti na treće mjesto.

Aktualnome je dvostrukom svjetskom prvaku inače plasman na drugo mjesto VN Njemačke najbolji rezultat u karijeri postignut u Hockenheimu. Prije tri je godine također zauzeo drugo mjesto, ali u Nürburgringu, dok je 2010. bio treći.

Vettel je na kraju za Alonsom zakasnio 3.7, a Button 6.9 sekundi.

Osjetno je na četvrtom mjestu, ispred dvaju Suabera (Kamuija Kobayashija i Sergija Pereza), zaostao Kimi Räikkönen u Lotusu. Sedmi je završio Michael Schumacher, a tek osmi drugoplasirani u ukupnom poretku, Mark Webber u Red Bullu.

Za vodećim Alonsom 36-godišnji Australac sada zaostaje 34 boda (154-120). Timski kolega Vettel mu se približio samo na dva.

Jedini od 24 vozača koji nije završio utrku bio je britanski pilot McLarena Lewis Hamilton. Na samom početku utrke pukla mu je guma, te je ubrzo zaostao čitav krug za najboljima. Odustao je pri svom stotom nastupu u 56. krugu, 11 krugova prije kraja.

Iduća se, 11. od 20 postaja ovosezonskoga Svjetskog prvenstva, vozi na Hungaroringu za Veliku nagradu Mađarske već za tjedan dana. Nakon toga slijedi petotjedna pauza do VN Belgije u Spa Francorchampsu. (TS)