Uvjerljivo i zasluženo slavili

Sjajni Forlan s dva gola donio rekordni naslov Urugvajcima na Copa Americi!

U finalu Copa Americe Urugvaj je bio bolji od Paragvaja s uvjerljivih 3:0...

Urugvajska nogometna reprezentacija okitila se naslovom pobjednika Copa Americe uvjerljivom 3-0 pobjedom u velikom finalu nad Paragvajem. Osvojila je tako rekordni 15. naslov južnoameričkog prvaka i prestigla Argentinu koja je ostala na 14 trofeja.

U finalnoj utakmici igranoj na stadionu El Monumental u Buenos Airesu Urugvaj je već na poluvremenu imao vodstvo 2-0 golovima Luisa Suareza i Diega Forlana, dok je kapetan urugvajske reprezentacije svojim drugim golom na susretu u posljednjoj minuti postavio točku na i.

Suarez je zabio otvarajući gol u 12. minuti ljevicom iskosa s desne strane s nekih osam, devet metara nakon sretno odbijene lopte. Udarac napadača Liverpoola pronašao je sam kut paragvajskih vratiju, a lopta je ušla u mrežu od stative.

Drugi gol topovski je zakucao urugvajski kapetan također ljevicom u suprotni donji kut s nekih desetak metara iskosa s lijeve strane, a bio mu je to jubilarni 30. gol u nacionalnom dresu nakon asistencije. Svoj 31. zabio je na samom kraju Forlan iz sjajnog kontranapada ispod paragvajskog vratara Justa Villara. Suarezu je to bio peti pogodak turnira, čime se na vrhu izjednačio s Peruancem Paolo Guerrerom, dok su zvijezdi madridskog Atletica golovi u finalu bili prvi na turniru.

Paragvaj je najbliže postizanju gola bio u 64. minuti kada je topovskim udarcem Haedo Valdez zatresao gredu.

U samoj završnici utakmice ozlijedio se napadač paragvajske nogometne reprezentacije Lucas Barrios (26). Barrios je u igru ušao u 76. minuti, a netom po ulasku u igru stradala mu je zadnja loža lijeve noge pa je tako Paragvaj posljednje trenutke odigrao s igračem manje.

Barrios je prošle sezone bio najbolji strijelav aktualnog njemačkog prvaka Borussije Dortmund sa 16 ligaških golova, a zasad nije poznata točna težina njegove ozljede i hoće li ona ugroziti njegov start u novu sezonu.

Urugvaju je ovo prvi naslov na Copi nakon 1995. godine kada su ujedno bili i domaćini natjecanja, a peti naslov koji su osvojili na argentinskom tlu. Paragvaju je ovo bio prvi finale nakon 1979. godine, a podsjećamo, izborili su ga bez izborene pobjede u regularnom dijelu susreta (pet remija i dvije pobjede nakon penala u četvrtfinalu i polufinalu, op.a.).