Drugi El Classico

Sjajna utakmica na Camp Nou - čudesni Messi donio Superkup Barceloni

Barcelona je i dalje bolja momčad od Reala! Dokazali su to katalonski nogometaši 3-2 pobjedom na Nou Campu kojom su ukupnim rezultatom 5-4 došli do prvog trofeja u sezoni, Španjolskog superkupa.

Pobjedom europskih i španjolskih prvaka završio je tako uvod u novu sezonu Primere: bio je, kao što je i običaj za "clasico" kad se sudaraju dvije podjednako jake momčadi, pun fantastičnog nogometa, uzbuđenja, emocija, nervoze...

Naslov je pred prepunim Nou Campom Barceloni donio fantastični Lionel Messi, koji je u 14. minuti krasno asistirao Andresu Iniesti za vodeći pogodak na utakmici. Zabio je potom gol za 2-1 u 44. minuti nakon asistencije Piquea petom, da bi konačan rezultat (3-2) postavio majstorskim poluvolejem u 87. minuti nakon asistencije Brazilca Adriana. Najbolji svjetski nogometaš zabio je tako Realu već u uvodnim dvjema utakmicama sezone tri gola. Otkad je u seniorskoj momčadi, Realu je Argentinac zabio 13 golova u 15 nastupa. Madriđani su izjednačavali pogocima Cristiana Ronalda u 19. minuti (asistent Benzema) i Karima Benzeme u 81. minuti (Pepe). Madridski sportski dnevnik Marca navodi da je Portugalac na Nou Campu zabio svoj jubilarni stoti pogodak u Realovu dresu: 67 je skupio u Primeri, 13 u Ligi prvaka, sedam u Kupu kralja, jedan sada u Superkupu i 12 u prijateljskim utakmicama. Bolje je igrao u prvom poluvremenu.

U 25. je minuti, pri 1-1 rezultatu, topovskim udarcem uzdrmao gredu nakon što je loptu u okvir gola odbio Barcelonin golman Victor Valdes. Prilika je tijekom utakmice bilo s obiju strana. Domaća je momčad ipak bila za nijansu bolja, opasnija i učinkovitija. Igrači Josea Mourinha opet nisu znali podnijeti poraz na sportski način. Tijekom drugog poluvremena najprije je počeo divljati portugalski stoper Pepe, a Marcelo je nesportskim startom na debitantu Cescu Fabregasu u trećoj minuti sudačke nadoknade zaradio izravni crveni karton premda je otprije imao žuti, a također je u drugom poluvremenu, na početku kojeg je ušao u igru, nesportski nogom u zraku udario Lionela Messija. Nakon Marcelova prekršaja uz rub igrališta, pokraj obiju klupa, nastala je golema gužva u koju su se uključili igrači s klupe i članovi stručnog stožera obaju sastava. Crvene su kartone zaradili još David Villa i Mesut Özil, a u gužvi je sudjelovao Barcelonin rezervni vratar Pinto i još jedan član stručnog stožera kojeg je Mourinho navukao za uho, nakon čega ga je ovaj odgurnuo.

Sasvim je izvjesno da će se repovi nastaviti vući za utakmicom u idućim danima, i da će se Real ponovno nauživati i naplaćati kazni. Vrijedi još istaknuti da je Cesc Fabregas debitirao za Barcelonu ušavši u igru u 82. minuti umjesto Pedra, te da su oba Realova, kao i drugi Barcelonin gol, pali nakon kornera. Najviše će se, međutim, iz dviju utakmica na početku sezone, kojima su Barcelona i Real postavili teško uhvatljive standarde kvalitete igre, pamtiti šou Lionela Messija, najboljega svjetskog nogometaša.

Španjolska superkup
Barcelona 3 2 Real Madrid
Strijelci
1:0 A. Iniesta (15') 1:1 C. Ronaldo (20')

Tijek utakmice:

94' Marcelo je dobio crveni karton zbog oštrog starta na Fabregasu

90' Mogao je Messi postići još jedan pogodak no ovaj put je Casillas bio bolji

88' GOOOOOOOOL!!! Sjajna akcija Barcelona, pravi tika-taka nogomet. Akciju Fabregas-Messi-Adriano okrunio je svojim drugim pogotkom omaleni Argentinac. 3-2 za Barcelonu

83' U igru je ušao Fabregas. Barcelonino dijete napokon je dočekao da debitira i to u kakvoj utakmici i u kakvom trenutku. Izašao je Pedro

82' GOOOOOOOOOOOL!!! Kaka je u svojem prvom napadu izborio korner kojeg je sam i izveo. Lopta se odbijala po domaćem petercu, a njome su igrali mnogi igrači Reala da bi je Benzema spremio u mrežu. 2-2 na Camp Nou

78' Real pokušava napasti, ali ne uspijeva zaprijetiti Valdesu. Mourinho je napravio i treću izmjenu - umjesto Ozila ušao je Kaka

73' Prva izmjena u redovima Barcelone. Villa je izašao, a ušao Adriano

71' Sjajnu priliku za izjednačenje imao je Serio Ramos. Korner je izveo Ozul, a Ramos s 5-6 metara neometan pucao pored gola

66' Opet je Messi imao dobru priliku za postizanje pogotka. Iniesta je sjajno prošao kroz momčad Reala i uposlio Argentinca koji puca u Casillasa. Nakon kornera dobro je pucao Busquets, a sudac je mogao svirati jedanaesterac jer je Pepe udario Piqueta

62' Druga izmjena u redovima Reala. Izašao je Di Maria, a ušao Higuain

61' Malo se smirila utakmica u posljednjih 5 minuta. Niti jedna momčad ne stvara prave prilike

55' Nakon jednog starta Marcela na Messiju, žutim kartonima se razmahao sudac Borvalan. Kartone su dobili Cristiano Ronaldo i Mascherano nakon što su gotovo svi igrači na terenu imali 'ponešto reći' jedan drugome

52' Cristiano Ronaldo i dalje žestoko napada. Opet je pucao prema golu, ovaj put neprecizno

51' Lijepu akciju su odigrali Messi i Villa, ali loptu je ipak odbio Pepe

46' Počelo je drugo poluvrijeme. U igru je u redovima Reala ušao Marcelo, a izašao Khedira

Završilo je prvo poluvrijeme

45' GOOOOOOOOOOOL!!! Messi je postigao pogodak za 2-1. Nakon jednog kornera lopta se odbijala u šesnaestercu Reala, a Pique ju je petom dodao Messiju. Argentinski čarobnjak ju je pospremio u mrežu i doveo Barcu u vodstvo

37' Barcelona svoje prilike ima iz kontranapada i polukontri, Ovaj put je pred Casillasa istrčao Messi, ali golam Reala je i ovaj put bio pobjednik

34' Malo se smirila utakmica posljednjih par minuta. Ipak, Messi je stvorio jednu polurpiliku za Xavija koji ipak nije uspio stići njegovu loptu

29' Real opet igra bolje. Ozil je nakon jedne akcije ostao sam pred Valdesom, ali španjolski golman ipak brani

26' Još jedna sjajna šansa na El Classicu. Opet je Cristiano Ronaldo pucao, a ovaj put je pogodio gredu

22' Kakav nogomet se igra na Camp Nou posljednjih 10-ak minuta. Iniesta je sjano izbacio Pedra koji odlično puca, ali Casillas brani

20' GOOOOOOOOOOL!!! Cristiano Ronaldo je jedan centaršut Benzeme koji je uslijedio nakon kornera

20' Mogao je Real izjednačiti. Khedira je prevario obranu Barcelone i vratara Valdesa, ali nije uspio postići pogodak. Ipak, izborio je korner

18' Messi se potpuno vratio u sredinu. Očigledno je shvatio kako Mourinho ima namjeru smanjiti mu manevarski prostor u napadu pa je odlučio dirigirati igrom sa sredine terena, a rezultat toga je i vodeći pogodak

15' GOOOOOOOL!!! Iniesta je doveo Barcelonu u vodstvo. Messi je na sredini terena dobio loptu i sjajno uposlio Iniestu koji je izbjegao zaleđe i mirno savladao Casillasa

11' Nakon početne dominacije Reala, utakmica se smirila. Igra se uglavnom vodi na sredini terena bez pravih prilika. Real je ipak nešto konkretniji, a Barcelona nije imala niti polupriliku

9' Domaća Barcelona igra u svojoj tipičnoj 4-3-3 formaciji: Valdes – Alves, Mascherano, Pique, Abidal – Xavi, Busquets, Iniesta – Pedro, Messi, Villa

8' Lijevog beka u redovima reala ipak igra Fabio Coentrao, a ne Marcelo. Dakle, Mourinho je na Camp Nou poslao sljedeći sastav: Casillas – Ramos, Pepe, Carvalho, Coentrao – Khedira, Xabi Alonso – Di Maria, Ozil, Cristiano Ronaldo - Beznema

6' Barcelona je na početku utakmice tek jednom uspjela povezati nekoliko svojih karakterističnih dodavanja. Real igra agresivno i Mourinhovi igrači se nalaze na svakoj lopti

3' Mourinho je opet svojim igračima 'naredio' visoki pritisak pa Barcelona ne može graditi svoj napad kako to inače radi.

1' Prva šansa za Real. Nakon gužve pred golom Valdesa pucao je Cristiano Ronaldo, ali je Valdes odbio loptu u korner

1' Počela je utakmica na Camp Nou. U početnom sastavu Barcelone ipak nisu Thiago i Sanchez već Xavi i Pedro. Real je počeo u najavljenom sastavu

Nakon što je prva utakmica završila rezultatom 2-2, a Real je po svim izvještajima bio bolja momčad. Ipak, Barcelona ima bolji rezultat pred uzvrat. Barcelona je između ova dva susreta napokon u svoje redove vratila Cesca Fabregasa, ali on prema najavama neće biti u početnom sastavu Guardioline momčadi.

Najavljeni sastav Barcelone: Valdes – Alves, Mascherano, Pique, Abidal – Thiago, Busquets, Iniesta – Sanchez, Messi, Villa.

Najavljeni sastav Reala: Casillas – Ramos, Pepe, Carvalho, Marcelo – Khedira, Xabi Alonso – Di Maria, Ozil, Cristiano Ronaldo - Beznema