NEVJEROJATNI SU!

Koja je najubojitija i najbolja nogometna momčad na svijetu? Bayer Leverkusen nakon 80. minute!

Bayer Leverkusen i dalje je ove sezone bez poraza, no jedna činjenica vezana za njih ove sezone ne prestaje oduševljavati.

Bayer Leverkusen (Foto: Profimedia)

Bayer Leverkusen uvjerljivo je osvojio svoj prvi naslov prvaka Njemačke. Momčad Xabija Alonsa ove je sezone jedna od najboljih momčadi Europe, ako ne i najbolja.

Uostalom, igrajući tri natjecanja, još uvijek nisu osjetili poraz. Titulu prvaka osigurali su pet kola prije kraja, u Kupu ih čeka finale protiv drugoligaša Kaiserslauterna, a u Europskoj ligi polufinale protiv Rome. Uz dodatnu motivaciju što je Roma momčad koja ih je prošle godine u polufinalu istog natjecanja eliminirala.

U 80. minuti kao da upale neki poseban mom imena "melji!"

No ovu sezonu Bayera možemo podijeliti na dvije faze. Onu proljetnu, u kojoj su mljeli protivnike i ostvarivali uglavnom uvjerljive pobjede, čime su nadogradili sjajno proljeće prošle sezone, te proljetni dio, odnosno utakmice igrane u 2024. godini, gdje su pokazali jednu nevjerojatnu karakteristiku.

Osim što su pokazali teško opisiv pobjednički mentalitet i karakter, koji je potreban da se uopće napraviti takvo što, Bayer se pokazao kao momčad koja dodatno podiže svoju igru u trenucima kad većina momčadi pada.

To je najlakše objasniti brojkama, pa krenimo onime što je Bayer u svim natjecanjima ukupno napravio u 2024. godini.

• 16 pobjeda
  • 3 neodlučena susreta
  • gol-razlika 43:14

Čak šest pobjeda u sudačkoj nadoknadi

Ovo izgleda sjajno i potvrđuje dominaciju, no okrenimo se još jednoj bitnoj statistici:

• 9 pobjeda jednim pogotkom razlike
  • 6 ostvarenih golom ili golovima u sudačkoj nadoknadi
  • jedna pobjeda osigurana u osmoj minuti nadoknade prvog poluvremena
  • jedan neodlučen rezultat ostvaren u sudačkoj nadoknadi
  • jedan neodlučen rezultat izboren golom u 89. minuti

To znači kako je Bayer 31,5 % svojih utakmica u 2024. godini završio pobjedom golom nakon regularnog vremena.